Článek
Cílem dvoudenního summitu ve Washingtonu, který ve středu zahájil americký ministr zahraničí Antony Blinken, bylo posílit vztahy USA s Tichomořím v době zhoršujících se dopadů klimatických změn a nárůstu vliv Pekingu v oblasti. Účastnili se jej vedoucí představitelé Fidži, Marshallových ostrovů, Mikronésie, Palau, Papuy-Nové Guiney, Samoy, Šalamounových ostrovů, Tongy, Vanuatu, Nauru, Tuvalu, Cookových ostrovů, Francouzské Polynésie a Nové Kaledonie. Austrálie a Nový Zéland vyslaly pozorovatele.
Čínský prezident varoval před návratem studené války do Pacifiku
Bidenova administrativa zároveň představila svou novou strategii pro Tichomoří, v níž se zavazuje podporovat ostrovní státy v naléhavých otázkách, jako je změna klimatu, námořní bezpečnost či ochrana před nadměrným rybolovem. Slíbila také, že USA v příštím desetiletí vyčlení dalších 810 milionů dolarů (asi 20 miliard korun) na pomoc ostrovním státům.
USA jsou v poslední době znepokojené signály, že v regionu roste vliv Číny. Začátkem tohoto roku podepsaly Šalamounovy ostrovy s Pekingem nový bezpečnostní pakt a před summitem ve Washingtonu daly najevo, že nepodepíší žádné závěrečné prohlášení, které by bylo vůči Číně kritické. Marshallovy ostrovy tento měsíc pozastavily rozhovory o obnovení svého spojenectví s USA s odkazem na dlouhodobý dopad amerických jaderných testů před 70 lety.