Článek
Ministerstvo zároveň občanům USA doporučilo, aby odložili všechny cesty do středoasijského státu.
Washington údajně disponuje informacemi, které možnost útoku teroristických skupin potvrzují. Stoupenci hnutí al-Kajdá, Islámského hnutí Uzbekistánu (IDU) a Islámského džihádu, který se přihlásil k odpovědnosti za loňské útoky na americké a izraelské velvyslanectví v Taškentu, jsou ve střední Asii velmi aktivní, uvádí ve své zprávě ministerstvo bez dalších podrobností.
Rovněž Rusko prý má k dispozici informace, podle nichž "islámští extremisté ze struktur IDU, zbytky Tálibánu a někteří čečenští teroristé mají vztah k událostem v Uzbekistánu" . Prohlásil to v den zveřejnění americké zprávy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během své návštěvy Vladivostoku.
Uzbekistán je blízkým vojenským spojencem Washingtonu ve válce proti terorismu. Poskytl také USA svoji leteckou základnu pro operace v Afghánistánu. Spojené státy podpořily jednoznačně autoritářský režim prezidenta Islama Karimova při nedávném ozbrojeném potlačení demonstrací. Washington nicméně vyzval uzbecký režim, aby se zreformoval a politicky se otevřel.