Článek
Propuštěným Mauritáncem je Mohamedou Ould Slahi, který se loni proslavil díky vydání své hojně prodávané knihy Gutanánamský deník, kde popisuje pobyt v kontroverzní věznici známé využíváním drsných výslechových praktik.
Slahi byl na Guantánamu od srpna 2002, kdy tam byl převezen bez obvinění či soudu. Ani pozdější výslechy mu nic nedokázaly.
„Cítím vděk a jsem zavázán lidem, kteří stáli při mně,” uvedl podle Reuters v prohlášení muž, kterého původně Američané podezírali z práce pro teroristickou organizaci Al-Káida. Podle svých obhájců však měl kontakty s islámskými radikály pouze v době, kdy v 90. letech bojoval v Afghánistánu po jejich boku proti vojákům tehdejšího Sovětského svazu.
Uzavření věznice se zadrhlo
Po jeho propuštění zůstává na Guantánamu 60 vězňů. Prezident Barack Obama, který slíbil věznici uzavřít před svým lednovým odchodem z funkce, naráží na trvalý odpor republikány ovládaného Kongresu, který zrušení věznice odmítá schválit.
Odvezeno má být během tohoto roku ještě několik desítek vězňů, avšak na Guantánamu podle úřadů patrně zůstane skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.
Věznice byla zřízena před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. V době největší koncentrace vězňů jich bylo na Guantánamu až 680. Když Obama před téměř osmi lety nastoupil do funkce, pobývalo tam 242 vězňů.