Článek
Experti při pitvě zjistili, že oba muži byli zbiti; jeden měl v plicích krevní sraženinu, řekl King.
Stížnosti na mučení zůstávají nevyslyšeny
Organizace na ochranu lidských práv vytrvale vznášejí obvinění, že Američané své zajatce dopadené v Afghánistánu a dalších částech jižní Asie v rámci "boje proti terorismu" mučí. Nezávislá Komise pro lidská práva v Pákistánu (HRCP), odkud pocházejí desítky zajatců, vyzvala podle listu The News "k úplnému otevření Bagrámu pro kontroly, zda žádný ze zajatců není žádným způsobem mučen".
Naposledy se v tomto duchu ve středu vyjádřila mezinárodní skupina Amnesty International v souvislosti s Chálidem Šajchem Muhammadem, domnělým předním činitelem teroristické sítě al-Kajdá, který byl dopaden v pákistánském Rávalpindí a posléze předán Američanům.
Američané sáhnou k drsným prostředkům
Amnesty International vyzvala k postavení Chálida Šajcha před mezinárodní soud, namísto jeho předpokládaného mučení za účelem rozkrytí sítě al-Kajdá. Americký deník The Washington Post totiž napsal, že Američané mohou používat odpírání spánku a další formy nátlaku na zajatce. To, i např. trvalé spoutávání vězňů či dlouhodobé zakrývání jejich očí a uší, je podle Amnesty International porušováním mezinárodních konvencí.
Podle pákistánských bezpečnostních zdrojů byl Chálid Šajch převezen právě do Bagrámu, kde Američané vězní bez soudu a jakéhokoliv formálního obvinění až několik set dalších lidí. HRCP upozornila, že pákistánské úřady neměly k jeho vydání žádný legální podklad.
O mučení hovořili i propuštění zajatci
Od září 2001 Američané dopadli stovky "teroristů", z nichž velká část je držena na kubánské základně Guantánamo; postupně však v tichosti propustili desítky z nich, neboť jim žádná teroristická činnost nebyla prokázána. I propuštění nevinní vězni z amerických zajateckých táborů si loni stěžovali na brutální zacházení, ponižování vězňů a nerespektování jejich náboženských potřeb.