Článek
"Na Guantánamu je dodržován právní postup k přezkoumání okolností jejich zadržení, Mezinárodní Červený kříž tam může být 24 hodin denně, ale Guantánamo slouží účelu," přešel mluvčí problémy internace asi 600 osob bez soudu a případy drsného zacházení. V táboře desítky lidí drží hladovku na protest proti podmínkám, které v něm panují. Vadí jim týrání i izolace od světa. Někteří z nich jsou vyživováni násilím. [celá zpráva]
Podmínky inspekcí jsou přitom natolik omezující, že inspektoři OSN nabídku navštívil tábor odmítali, protože chtěli mluvit s vězni, což jim nebylo umožněno. [celá zpráva]
Kancléřka, která se v pátek sejde v Bílém domě s prezidentem Georgem W. Bushem, řekla pro pondělní vydání časopisu Der Spiegel, že "instituce, jako je Guantánamo, nemůže a neměla by dlouhodobě existovat" a že "musí být nalezeny jiné způsoby a prostředky pro zacházení s těmito vězni".
Zároveň ale popřela, že chce Bushe žádat o okamžité uzavření Guantánama. Svůj názor na americký postup však prý dá najevo.
McCormack dále zdůraznil, že pokud by byli nebezpeční vězni z Guantánama propuštěni, okamžitě by se vrátili do boje.
AI zveřejnila tři svědectví
Svědectví vězňů o jejich mučení a ponižování na Guantánamu zveřejní ve středu v Londýně mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Přináší příběhy vězňů, jejichž svědectví získala od advokátů zadržených.
Jemenec Abdulsalam Hala (34) řekl, že ho Američané unesli v září 2002 při jeho krátké služební cestě v Egyptě. Poté byl prý dopraven přes Ázerbájdžán do Afghánistánu, kde byl dva roky vězněn a nakonec převezen na Guantánamo. Tvrdí, že byl mnohokrát bit a urážen a že mu byla odepřena zdravotní péče.
AI dále uvádí svědectví súdánského novináře Samiho Haže (35), který pracuje pro televizi al-Džazíra. Haže zatkla v prosinci 2001 pákistánská policie. Předala ho Američanům, kteří ho v červnu 2002 dopravili na Guantánamo. "Přes tři roky bylo cílem většiny výslechů mě přimět říci, že mezi al-Džazírou a al-Kajdá existuje vazba," řekl a stěžoval si na mučení, hlavně bití přes chodidla a zastrašování psy, které muslimové považují za nečistá zvířata.
Džumá Dosari (32) byl přivezen z Afghánistánu na Guantánamo v lednu 2002 a popsal, jak byl vyslýchán asi 600krát, přitom byl často bit, trýzněn hlasitou hudbou a výhrůžkami, že bude zabit.
"Věznice musí být uzavřena a ihned se musí začít vyšetřovat četné informace o mučení a špatném zacházení od roku 2002," zdůraznila AI.