Článek
Mluvčí Bílého domu Richard Boucher v pondělí večer ve Washingtonu prohlásil, že odpůrci plánu dostali ve státních médiích dvakrát více vysílacího času než jeho stoupenci. Za "podivuhodné" označil také fakt, že kyperskořecká televize nedala prostor k vystoupení komisaři EU pro rozšíření Günteru Verheugenovi.
Boucher označil výsledek referenda za "politováníhodný, ale nikoli překvapivý". "Byla promarněna historická šance a obzvlášť nás mrzí že ani jeden z kyperskořeckých politiků nevystoupil proti četným ostudným incidentům, které se před referendem odehrály," zdůraznil.
Současně vyjádřil podporu americké vlády kyperským Turkům, kteří plán OSN ve svém referendu podpořili. K možným politickým důsledkům negativního výsledku referenda v řecké části ostrova se mluvčí nechtěl vyjádřit.
List The New York Times v komentáři požadoval okamžité ukončení ekonomické izolace kyperských Turků. "Peníze, které byly severnímu Kypru pro případ sjednocení přislíbeny, je nutné okamžitě uvolnit. Jihu by pak EU měla finance citelně zkrátit....Bude to jasný signál, že svět nestrpí sváry s nejasnými konci," napsal deník.
Sudetští Němci odmítnutí podpořili
Naopak na stranu kyperských Řeků se v úterý postavili sudetští Němci. Rakouský Sudetoněmecký landsmanšaft (SLÖ) v tiskovém prohlášení označil plán generálního tajemníka OSN Kofiho Annana na sjednocení Kypru za "starý známý recept, jak lze na účet vyhnaných a vyvlastněných lidí budovat nečestný mír".
Kyperští Řekové vyhnaní před 30 lety ze severní části ostrova obsazené tureckou armádou měli mít podle záměru OSN jen omezené právo na návrat. Na druhé straně plán by plán nezakazoval kyperským Turkům a přistěhovalcům z Turecka prodávat anektovaný majetek miliardářům ze zemí bývalého Sovětského svazu, stojí v dokumentu SLÖ.
"Nabízí se paralela ke Karlovým Varům v České republice," tvrdí dále landsmanšaft v narážce na fakt, že v tomto městě bohatí Rusové v posledních letech vykoupili mnohé nemovitosti po odsunutých Němcích.