Článek
Američtí představitelé podle WP rovněž nabídli, že USA poskytnou tisíce přístřešků a pomohou s vybudováním vodní a hygienické infrastruktury, aby Izrael mohl vystavět stanová městečka pro palestinské civilisty, které z domovů v Pásmu Gazy vyhnala válka.
Izraelská vláda vyslala armádu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy s cílem zlikvidovat zbylá uskupení Hamásu, jak se zapřisáhla udělat po teroristických útocích, které hnutí provedlo v jižním Izraeli loni v říjnu. Sedmiměsíční válka má však nebývale vysoký počet civilních obětí mezi Palestinci; a USA, největší zahraniční partner Izraele, v posledních týdnech důrazněji tlačí na omezení izraelských operací.
Ozbrojenci Hamásu podle USA ukradli humanitární pomoc pro civilisty v Gaze
Bílý dům hrozí například zastavením dodávek munice Izraeli. Administrativa ve zprávě zaslané Kongresu podle nejmenovaných zdrojů agentur AP a Reuters uvedla, že je opodstatněné se domnívat, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporovaly mezinárodnímu právu. Prezident Biden pak ve čtvrtek prohlásil, že bomby dodávané USA byly Izraelem použity k útokům, při nichž umírali civilisté.
Americká nabídka poskytnout Izraeli zpravodajské informace je podle WP v souladu s postojem Bidenovy administrativy, která pro Izrael prosazuje mírnější postup, než jsou boje velkého rozsahu ve městě Rafáh. Izrael by se podle USA měl uchýlit spíše k omezeným operacím, cílit na lídry Hamásu a jejich likvidací dospět k vítězství nad islamistickým hnutím.