Článek
Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko a Slovinsko neuzavřely s USA dvojstrannou dohodu o nevydávání Američanů k případnému stíhání před ICC. Poskytování pomoci zemím, které do stanovené lhůty nepřistoupily na to, že nebudou vydávat Američany tomuto tribunálu, je v USA zakázáno zákonem.
USA budou na neposlušné země dál tlačit
USA budou podle Bouchera i nadále vyvíjet na dosud odmítající státy tlak, aby nakonec ustoupily. Zákaz se plně projeví až v příštím roce, protože valná část vojenské pomoci přiřčené na nynější rozpočtový rok (v USA končí v koncem září) už byla vyplacena. Výše zadržených prostředků připadajících na zbývající tři měsíce dosáhne podle Bouchera 47,6 miliónu dolarů.
Na členské státy NATO se zákon nevztahuje
Zákon schválený loni v Kongresu se nevztahuje na členské státy NATO a další blízké spojence USA. Prezident George Bush navíc poskytl v úterý výjimku dalším 22 zemím, které ještě dohodu s USA nepodepsaly nebo neratifikovaly, u nichž je však poskytování vojenské pomoci "důležité v národním zájmu". Do této skupiny zemí patří například Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Afghánistán, Konžská demokratická republika a Panama.
Naopak na pomoc USA se nadále nemohou spolehnout JAR, Středoafrická republika, Kolumbie, Brazílie, Uruguay a Venezuela, uvádí agentura DPA. Patří k nim také Chorvatsko a Srbsko-Černá Hora. Příslušnou dohodu s USA dosud uzavřelo zhruba 50 států.
Bush americký podpis vymazal
ICC byl vytvořen jako stálý tribunál pro souzení válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti v případě, že daná země tyto zločiny nechce nebo není s to stíhat. Vláda předcházejícího prezidenta Billa Clintona smlouvu o ICC podepsala, ale Bush podpis zrušil a pojistil se proti žalobám na Američany uzavřením bilaterálních dohod s řadou států. USA se údajně obávají, že by soud mohl být využit k politicky motivovaným žalobám proti americkým vojákům.
Prvním hlavním žalobcem ICC se v pondělí slavnostní přísahou v Haagu stal 50letý argentinský právník Louis Moreno Ocampo. Výnosy ICC se zavázalo respektovat devět desítek států. Mezinárodní skupina 18 soudců s Kanaďanem Philippem Kirschem jako jejich předsedou byla jmenována již v březnu.