Článek
Někteří zákonodárci ale čekali výrazně vyšší požadavek. Bidenova administrativa zavedla v pátek nové sankce na ruského prezidenta Vladimira Putina či šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.
Podle stanice BBC by 3,5 miliardy dolarů mělo dostat americké ministerstvo obrany na výdaje spojené s konfliktem na Ukrajině. Podle agentury AP tyto peníze budou směřovat hlavně do zemí ve východním křídle NATO. Další zhruba tři miliardy dolarů mají jít na hospodářskou, humanitární a bezpečnostní pomoc Ukrajině a sousedním zemím. Tuto část fondů by mělo dostat ministerstvo zahraničí či americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID).
Americké sankce už míří přímo na Putina
„Čekal jsem, že požadavek na dodatečné fondy bude přesahovat deset miliard dolarů," uvedl demokratický senátor Chris Coons. Coons například očekává, že se USA budou podílet na nákladech spojených s pomocí ukrajinským uprchlíkům. Podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury AP se však rozpočtový požadavek může změnit v závislosti na vývoji konfliktu. Podle Coonse se dá očekávat, že uvolnění fondů podpoří i republikáni.
Ukrajinský prezident světu ukazuje, jak se chová lídr
Část fondů půjde i na monitorování toho, zda jsou dodržovány americké sankce. V pátek americká administrativa ohlásila sankce proti špičkám ruského státu a armády a ve čtvrtek informovala o sankcích proti významným ruským ekonomickým subjektům či výrazné omezení vývozu amerických technologií do Ruska. Prezident Biden ve čtvrtek řekl, že USA a spojenci připravili takové sankce, aby omezili schopnost Ruska se účastnit globální ekonomiky.