Článek
"Abychom zdůraznili naše odhodlání k diplomatickému řešení a zvýšili naděje na jeho úspěch, rozhodli jsme se, že jakmile Írán plně a ověřitelně pozastaví své aktivity spojené s obohacováním uranu, přijdou Spojené státy společně s evropskou trojkou (Británie, Francie, Německo) k jednacímu stolu a setkají se s íránskými představiteli," prohlásila Riceová.
Podmínečná nabídka účasti USA v mnohostranném dialogu za přítomnosti Íránu představuje zásadní změnu v politice vlády George Bushe, která požaduje po Radě bezpečnosti OSN tvrdý postup vůči íránskému režimu. Bilaterální jednání Washingtonu s Teheránem, která v posledních dnech požadovali někteří íránští činitelé, mluvčí Bílého domu Tony Snow ve středu vyloučil.
Írán odmítá americké podmínky
"Vzhledem k tomu, že íránští představitelé trvají na pokračování obohacování uranu, může být prohlášení Riceové považováno za propagandistický tah," uvedla íránská agentura IRNA. Podle ní není ukončení obohacování v zájmu Íránu, protože ten chce produkovat vlastní jaderné palivo. Íránský ministr zahraničí Mottaki sdělil v televizi, že "Írán se nevzdá přirozeného práva národa obohacovat uran a nebude o tom jednat". Dodal ještě, že pokud USA "mají zájem na změně současné situace, měly by změnit své chování a jednat logicky". Jednat však neomítá: "Jsme připraveni jednat o vzájemných obavách." V tomto týdnu však Írán navrhl, že zpomalí proces obohacování. [celá zpráva]
USA a trojice evropských mocností, jež vedla neúspěšné rozhovory s Íránem v loňském roce, se již v zásadě dohodly na balíčku výhod, který by měl být Íránu nabídnut v případě, že se Teherán vzdá svých sporných jaderných aktivit, sdělila dále Riceová. "Doufáme, že v následujících dnech íránská vláda tento návrh důkladně zváží," podotkla šéfka americké diplomacie.
Na prohlášení Riceové zareagovaly ceny ropy. Odpoledne propadly o více než dolar na barel a americká ropa sestoupila k 70 dolarům.