Článek
Pašerácký gang uprchlíky nejprve převedl přes Saharu do Libye, kde je drželi zavřené v táboře, dokud nezaplatili nejméně 3000 dolarů (přes 60 tisíc korun), uvedla BBC s odvoláním na italskou policii. Agentura Reuters napsala, že skupinu zhruba 130 eritrejských běženců drželi v jiholibyjském městě Sabhá, kde byli dva týdny zavření v několika místnostech.
Podle výpovědí uprchlíků je pašeráci v táboře mučili a ženy znásilňovali. Jakmile běženci zaplatili, gang je předal jiné převaděčské skupině a ta zorganizovala plavbu do Evropy.
Loď s několika stovkami uprchlíků se ale 3. října potopila u ostrova Lampedusa. Nejprve na ní začalo hořet, a když se oheň rozšířil, lidé utíkali na druhou stranu plavidla, které se pak kvůli tomu převrátilo. Zahynulo 366 lidí, 155 se jich podařilo zachránit.
Jeden z „organizátorů” zadržen
Kvůli neštěstí už byl zadržen čtyřiadvacetiletý Somálec, který je podezřelý, že se jako jeden z velitelů skupiny obchodníků s lidmi podílel na transferu afrických běženců. [celá zpráva]
Do rukou policie se dostal poté, co byl po příjezdu na imigrační úřad napaden přeživšími. Pasažéři potopené lodi ho identifikovali jako jednoho z hlavních vůdců gangu.
Zatím není jasné, proč se na cestu do Evropy vydal, i když mu hrozilo riziko, že bude identifikován. Jedna z možností je, že snažil utéct od pašerácké bandy, nebo si chtěl jednoduše zařídit nový život v Evropě.