Článek
Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů 29. května uniklo více než 21 000 tun paliva a maziv. Většina, asi 16 000 tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy. Státní agentura pro rybolov odhadla, že potrvá desítky let, než se řeka vzpamatuje. Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie.
State of emergency in Norilsk after 20,000 tons of diesel leaks into Arctic river system. Fear that thawing permafrost caused damage to storage tank https://t.co/EYvzar8jUQ pic.twitter.com/oN4pOtLZy0
— The Siberian Times (@siberian_times) June 2, 2020
Putina podle ruských médií rozčililo prohlášení gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse, že likvidovat následky havárie bude problematické, protože uniklé palivo je možné jedině nechat shořet, ale s tím v případě tak ohromného množství nejsou v kraji žádné zkušenosti. A gubernátor tak nedokáže předpovědět, zda se vše podaří zvládnout během dvou týdnů. A tím své hlášení ukončil.
V Rusku se zřítil most do řeky, Murmansk je bez vlakového spojení
„Skončil jste. Ale co se má dělat? Vždyť to vy jste gubernátor!” zareagoval Putin. „Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítí?”, soptil prezident a ptal se gubernátora, zda je vůbec při smyslech.
Putin také pohrozil vyšetřováním řediteli energetického podniku, kterému elektrárna patří. Věcí se už zabývá generální prokuratura.
Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.