Článek
Úplný zákaz veškerého dovozu ruské ropy a rafinovaných paliv by mohl být prozatím odložen, zatímco unijní diplomaté budou pracovat na kompromisní dohodě, se kterou by souhlasilo i Maďarsko, uvedli serveru Politico zdroje z Bruselu.
Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se pro EU o nepříjemný zádrhel ve snaze čelit ruské agresi tvrdě a jednotně.
Politico doslova píše o potenciální „ráně pro předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která 4. května úplný zákaz veškerého dovozu ruské ropy navrhla”.
Odříznutí evropského trhu od ruských fosilních paliv je mezi unijními insidery považováno za zásadní krok k omezení ruských příjmů pro financování války.
Pro vnitrozemské země, které jsou na dodávkách ruské ropy závislé, by však takový zákaz byl značně bolestivý.
Komise se snažila s Orbánem dosáhnout kompromisu, ale jeho vláda opakuje, že potřebuje více času a více peněz, než bude připravena se dohodnout.
„Skutečně se tu objevuje myšlenka ten balíček rozdělit, protože na 90 procentech jsme se v podstatě domluvili, takže bychom ho schválil bez zákazu ropy,” uvedl jeden z unijních diplomatů.
Takové řešení by podle něj umožnilo zvýšit tlak na Kreml, zachovat jednotu a v mezidobí pokračovat v diskusi o energetice.
Duchovní-propagandista
Ropa však není jediným tématem, na kterém se Orbán se zbytkem svých evropských kolegů neshodne.
Evropská komise navrhuje, aby v šestém balíčku sankcí byl jmenovitě uveden Kirill, patriarcha moskevský, nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve.
Patriarcha ruskou válku velmi podporuje, Ukrajince označuje za „síly zla” a dokonce uvedl, že jedním z důvodů pro napadení Ukrajiny jsou homosexuální průvody hrdosti (angl. pride parades) organizované na Západě.
Konzervativní premiér Orbán, který v posledních letech s Moskvou rovněž pěstoval přátelské vztahy, považuje případné sankcionování patriarchy Kirilla za „útok na svobodu vyznání”.