Článek
"Víc než miliarda dětí je okradena o zdravé a bezpečné dětství, jak to slibuje úmluva z roku 1989 týkající se dětských práv," zdůraznila při prezentaci zprávy generální ředitelka fondu Carol Bellamyová.
"Příliš mnoho vlád přijímá s plným vědomím taková rozhodnutí, která fakticky mají za následek újmu v neprospěch dětské populace," dodala.
UNICEF ve spolupráci s badateli z Londýnské školy ekonomických studií a z bristolské univerzity vypracoval seznam základních nedostatků, jež zatěžují budoucnost dětí.
Hlad, AIDS a války
Dokument uvádí, že 90 miliónů z nich trpí hladem a 270 miliónům se nedostává ani základní zdravotní péče.
Odpovídající bydlení je v současnosti odepřeno 640 miliónům dětí, 400 miliónů strádá nedostatkem pitné vody a 500 miliónů se musí obejít bez hygienického zařízení.
Kromě toho 300 miliónů dětí nemá přístup k informacím a 140 miliónům - především dívkám - je odepřeno školní vzdělání.
Bohatství, i chudoba
Chudoba se přitom neomezuje pouze na rozvojový svět. Mezi posuzovanými zeměmi figuruje 11 průmyslově rozvinutých států, v nichž neustále vzrůstá počet dětí žijících v rodinách s nízkým příjmem.
Nejvíce z nich podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vyrůstá v chudobě Mexiku, a to 27 %; následují USA, kde jich živoří 21,9 %; dále Itálie s 16,6 %; Velká Británie s 15,4 %; Kanada s 14,9 % a Polskem se 12,7 % strádajícími dětmi.
Zpráva UNICEF také poukazuje na tragickou skutečnost, že téměř polovina ze 3,6 miliónu osob, které byly v letech 1990 až 2003 zabity ve válkách, jsou právě děti. Na světě se přitom v tomto období vedlo nejméně 55 ozbrojených konfliktů.
Anketa
UNICEF
- Dětský fond OSN byl založen v roce 1946, původně jako Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci pro pomoc dětem postiženým 2. světovou válkou.
- od roku 1953 se stal trvalou součástí OSN
- zabývá se programovou pomocí strádajícím dětem celého světa
- působí ve 161 zemích a oblastech světa.
- hlavní ústředí organizace je v New Yorku, důležité pobočky v Ženevě, Bruselu, Tokiu a v Kodani
Zdroj ČTK