Článek
UNICEF tvrdí, že případy únosů se množí. Například v indonéském městě Banda Aceh se ztratil čtyřletý chlapec. Vyzvedli si ho údajně rodiče. Jak se pak ukázalo, otec a matka chlapce zemřeli při zásahu tsunami. Osud hocha není znám.
Kontroly lodí v přístavech
Nevládní organizace uvádějí, že v noci vyplouvají na moře lodě naložené mladistvými a nezletilými.
Úřady registrují ztrátu téměř stovky lidí. Indonéská vláda již pro osoby mladší 16 let v provincii Aceh vydala přísný zákaz opustit lokalitu. Snaží se tak zamezit adopcím tzv. načerno, případně jejich prodeji do jiných zemí.
Policie rovněž prověřuje plavidla v přístavech na severu Sumatry a v Acehu. Vláda navíc zřídila ve městě Medan narychlo sirotčinec, kam bezprizorní děti převáží.
Obchod s nešťastnými dětmi
"Musíme jednat rychle, protože ti, kdo chtějí z neštěstí dětí v chaotické situaci těžit, jsou už v akci," prohlásila výkonná ředitelka UNICEF Carol Bellamyová.
"Jde o sexuální predátory a obchodníky, kteří se budou snažit vydělat na ilegálním zprostředkovávání rychlé adopce," upřesnila v reakci na zatím oficiálně nepotvrzené zprávy o krádežích dětí.
"Dobrá zpráva ale je, že nezbytné kroky v zemích postižených tsunami byly již zahájeny," dodala.
Vznikají speciální tábory
Thajsko případný obchod s dětmi zatím nehlásí. Oznámilo ale, že načas zastavuje veškeré adopce. Úřady začaly rovněž s registrací sirotků.
Stejný systém podle UNICEF zavedla i Srí Lanka. Tamní policie navíc zesílila hlídky v uprchlických táborech s cílem zamezit včas případnému zneužívání dětí.
Indická vláda již sirotky shromáždila ve třinácti speciálních střediscích, mj. v oblasti Tamil Nadu. Nyní se jim snaží dohledat příbuzné.
UNICEF dále uvedl, že mezi 165 tisíci oběti je zhruba 50 tisíc dětí. Spolu s jinými orgány OSN prošetřuje text nabízející adopci 300 sirotků v Malajsii.