Článek
Spoutaný Kember se ve videu obrátil přímo na premiéra: "Žádám pana Blaira, aby stáhl britské jednotky z Iráku a nechal irácký lid samostatně rozhodovat o své vládě.
Čtyřiapadesátiletý Američan Tom Fox mluvil v podobném duchu: "Jako představitelé Christian Peacemaker Team cítíme, že pokračující americká a britská okupace není v zájmu iráckého lidu."
Podle editora zahraniční rubriky BBC Johna Simpsona Kember vyjádřil svůj vlastní názor a byl velmi kritický k přítomnosti amerických a britských sil v zemi. Simpson označil za "absurdní, že únosci zajali čtyři lidi, z nichž jeden je jejich nejlepších přátel na světě". Únosci ze skupiny Meče pravdy je obvinili ze špionáže ve prospěch USA, a hrozili, že je zabijí do 8. prosince.
Britský ministr zahraničí Jack Straw v pondělí projevil ochotu vyslechnout, "co mají Kemberovi únosci na srdci". Podle televize BBC byl už s nimi navázán kontakt, šéf britské diplomacie však odmítl tuto informaci potvrdit.
Nevládní křesťanská humanitární organizace Christian Peacemaker Teams, pro kterou unesení muži pracovali, vyzvala v úterý únosce k propuštění svých pracovníků. Apelovala na jejich lidskost: " Obracíme se na vaši lidskost ukázat slitování nad našimi bratry a nechat je bezpečně odejít, aby pokračovali ve své práci. Jak můžete vidět z projevů podpory od našich přátel v Iráku a ve světě, pracujeme pro ty, kdo jsou utlačováni." Mírová organizace v něm zároveň odsuzuje "vlády vlastních zemí za jejich akce v Iráku".
Z Iráku jsou uneseni čtyři pracovníci této mírové organizace, německá archeoložka, francouzský inženýr a americký bezpečnostní poradce.