Článek
Bizarní scéně přihlíželo 29. července několik náhodných návštěvníků hřbitova. Kuzmič k hrobu nizozemského mistra přišel v bílém oděvu s bílým make-upem na obličeji a vlasy potřísněnými směsí mléka a mouky.
„Drazí přátelé, přišli jste sem naplněni smutkem. Chápu vás,“ zahájil své „představení“ proslovem v angličtině nad van Goghovým hrobem. „Nedokážu žít ve světě, kde umělci odcházejí. Teď se to ale změní. Dnes je významný den. Umělec se vrátí na svět,“ dodal Kuzmič a přihlížejícím k tomuto okamžiku „blahopřál“.
„Umělče, je čas vstávat! Umělče, vstávej!“ pokračoval 36letý Kuzmič ve své produkci, načež vzal lopatu a začal v těsné blízkosti hrobu porostlého břečťanem hloubit díru. Užaslí návštěvníci hřbitova si jeho akci natáčeli, po chvíli ale znechuceně odešli a vyrozuměli policii.
Ekologické aktivistky polily slavné van Goghovy Slunečnice rajčatovou polévkou
Po chvíli jeden policista v doprovodu své kolegyně Kuzmiče zadržel, čemuž se umělec zjevně nebránil. Podle listu Ouest-France věděl, že bude považován za provokatéra a že riskuje zatčení.
O dva dny později byl předveden před soud, který jej potrestal měsíčním vězením s podmíněným odkladem a pokutou ve výši 3000 eur (75 700 Kč).
Prefektura pak nařídila jeho deportaci s tím, že do té doby zůstane v administrativní vazbě. Kuzmič se ale proti tomu odvolal a minulý týden zahájil hladovku.
Jaký je jeho status ve Francii, například jak je to s jeho povolením k pobytu, není jasné, podle deníku Le Figaro ale v zemi nepožádal o azyl.
Fin juillet, l’artiste bélarusse Alexei Kuzmich est entré tout vêtu de blanc et le visage enfariné dans le #cimetière dans lequel est enterré #Van #Gogh en France, tentant de le déterrer. Kuzmich est condamné à un mois de prison avec sursis et 3 000 euros d’#amende. pic.twitter.com/lScRsYKPQo
— Hespress Français (@HespressFr) August 10, 2024
Není to první Kuzmičova umělecká provokace ve Francii. V roce 2021 se objevil před Elysejským palácem v Paříži, sídlem francouzského prezidenta, s atrapou Molotovova koktejlu.
Francouzské úřady nařídily Kuzmičovu deportaci i přesto, že jej hledá také policie v jeho vlasti, kde se během kontroverzních prezidentských voleb v roce 2020 účastnil akcí proti autoritářskému šéfovi státu Alexandru Lukašenkovi.
Vincent van Gogh strávil v Auvers-sur-Oise poslední období svého života, než v roce 1890 ve věku 37 let spáchal sebevraždu. Na tamním hřbitově je pohřben vedle svého bratra Thea.