Hlavní obsah

Ukrajinci Trumpem pohrdají, Zelenskému věří. Doufají, že letos válka skončí

5:52
5:52

Poslechněte si tento článek

Válka na Ukrajině trvá přes tři roky a řada místních obyvatel věří, že letos skončí. Výrazný rozdíl je ale mezi východem a západem země. V relativně bezpečných místech lidé souhlasí se ztrátou území výměnou za klid zbraní, naopak východ je odhodlán bojovat do posledního vojáka. V čem je naopak země jednotná, to je růst obliby prezidenta Volodymyra Zelenského po roztržce v Bílém domě.

Foto: Michal Voska, Právo

Centrum Lvova

Článek

„Nemůžeme se přece jen tak vzdát. Vzdorujeme tři roky. Za tu dobu se stala spousta věcí, padlo mnoho dobrých chlapů. Ale vyvíjíme se. Na začátku jsem byl opravář zemědělské techniky. Nyní ovládám 3D tisk, připravuji drony a vymýšlím, jak reagovat na Moskala (hanlivé označení pro Rusy, pozn. red.),“ říká Ivan, voják, který bojuje v oblasti Donbasu.

Podle svých slov nikdy nemusel prezidenta Zelenského, ale jednání v Bílém domě, při kterém se prezident Donald Trump choval útočně, jeho názor změnilo.

„Trump se choval jako dobytek. Vance měl mlčet, ale nemlčel. A výpad novinářů kvůli oblečení Zelenského, to byl vrchol a kalkul. Američanům nevěřím. My tady na Donbasu o jejich podpoře už ani moc neslýcháme, pomáhají spíš dobrovolníci a také evropské země,“ dodává.

Podpora od dobrovolníků

Většinu vozů, které vojáci v oblasti používají, mají od dobrovolníků, včetně podpory z Česka. Například spolek Dárek pro Putina ve spolupráci se Spolkem žen pro pomoc obětem válečné agrese sem nově přivezl bagr, který pomůže mimo jiné budovat zákopy. Ukrajinská dobrovolnice, která žije v Česku, Lesya Kopčuk organizuje pomoc a vybudování komunitního centra pro ženy propuštěné z ruského zajetí, oběti násilí a mučení.

Podle jiného z vojáků, Bohdana ze Záporoží se zlepšilo i zásobování ze strany státu. „Dříve to bylo 70 ku 30 pomoc dobrovolníků versus stát. Nyní to je opačně. Stát už pomáhá s drony, zásobováním, logistikou. Hodně věcí se změnilo a není už tolik patrná korupce. Neříkám, že zmizela, ale výrazně tvrdší potírání, zatýkání a rychlé soudy dělají své,“ říká.

Foto: Michal Voska, Právo

Bagr, který bude sloužit vojákům v oblasti Donbasu, zaplatila iniciativa z Česka.

Ukrajinský kaplan Michajlo Arsenovič přezdívaný Askold ale zůstává skeptický. „Záporoží se drží díky podpoře obyvatel a dobrovolníků. Zelenského vláda dělá hodně, ale myslím si, že by se dalo dělat mnohem více. Já ho nikdy neměl rád, ale už pro mě není hercem a komediantem. U Trumpa se měl hned sebrat a odejít. Američana zajímá jen profit. Chtějí Ukrajinu rozparcelovat a vyždímat,“ myslí si kaplan, na jehož hlavu je vypsána vysoká odměna pro jeho plamenná kázání proti Rusku.

Východ je odhodlán bojovat, západ je skeptický

I přes vysoké ztráty je rétorika na východě země prakticky totožná. Sílí dříve ochabující podpora prezidenta Zelenského, roste skepse vůči USA a administrativě Donalda Trumpa. Na něj a viceprezidenta Vance se po celé Ukrajině objevují posměšné malůvky a karikatury. Nahlas se hovoří o konci války do konce roku.

Ještě v oblasti střední Ukrajiny panuje shoda na podpoře bojů a zachování územní celistvosti země. Lidé jsou zde převážně zemědělci, půda je jejich obživou a nehodlají se smířit se ztrátou území. Mnohdy válčí celé generace. „Mnozí se mnou souhlasit nebudou, ale ať si Putin strčí Krym někam, ať si ovšem nenárokuje zbytek území. Luhansk a Doněck nikdy nebyly jejich. Záporoží už tuplem ne,“ říká Roman, který má statek a pole nedaleko Kremenčuku.

Na západě Ukrajiny je ale nálada jiná. Mnozí si přejí konec války za jakoukoliv cenu. „Ve Lvově skutečně téměř válku nepociťujeme. To nám dává možná nefér pohled na její ukončení. Ale Krym náš historicky nebyl, Doněck a Luhansk byl převážně o zaprodancích z Ruska. Nechceme přijít o kus naší země, ale čím dál více mrtvých a zmrzačených zničí celou generaci,“ míní paní Oksana z centra Lvova, která podniká v cestovním ruchu a pohostinství. Přála by si, aby tento rok válka skončila.

Válka přichází znenadání

Mnozí okolo jen přikyvují nebo klopí pohled k zemi. Oproti východu země je Lvov skutečně relativně klidný. Zdání ale může mást. „V létě minulý rok tady bylo ostřelování, dopadlo několik dronů a raket. Zemřelo několik lidí a hodně jich bylo zraněno. Na to zde někteří asi zapomínají,“ připomíná policista Valerij, který tu slouží přes deset let.

Město mělo před válkou zhruba 700 tisíc obyvatel, podle místních nyní ve Lvově žije přes milion. „Hodně lidí sem uteklo ke známým a příbuzným. Když se tu procházíte, vypadá to jako v jakémkoliv jiném městě. Lidé se baví, posedávají na lavičkách, prostě žijí. Ale to se může kdykoliv změnit. Bude záležet na pomoci a podpoře. Jsme silný národ, ale bojujeme už dlouho,“ dodává policista.

Politiku komentovat nechce, ale nevěří ve spravedlivý konec války a případné válečné reparace. „Budeme rádi, když vydržíme a nepřijdeme o další území. Ve spravedlnost nevěřím,“ dodává.

Související články

Výběr článků

Načítám