Článek
Meheda pracoval na sekretariátu ukrajinské vlády od roku 2000. V roce 2006 se na něj kolega obrátil se zvláštním požadavkem – tajně okopírovat zapečetěné dokumenty a předat mu je. Meheda za to dostal finanční odměnu v řádu několika tisíc dolarů.
Ukázalo se, že jde o dalšího agenta FSB, kterými byl jednu dobu ukrajinský úřad vlády „prolezlý“.
Oba muži později odcestovali do Moskvy, kde souhlasili se spoluprací s ruskou tajnou službou. Meheda pak několik let nepozorovaně pokračoval v kopírování tajných dokumentů. Mezi lety 2010 a 2015 se sice spolupráce přerušila, následně ale pokračovala.
Podle ukrajinské redakce BBC konfident ruské rozvědky Meheda pravidelně cestoval do Ruska, Běloruska, Turecka a dalších zemí, kde FSB předával kopie dokumentů, za něž inkasoval peníze. Ruská tajná služba mu také poskytla telefon se šifrovanou komunikací.
S ruskou rozvědkou spolupráci definitivně ukončil po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru letošního roku.
V Německu prověřují podezření na špionáž pro Rusko na ministerstvu
U soudu se ke špionáži podle svého právníka přiznal. Soud to považoval za polehčující okolnost a místo maximálního možného trestu 15 let ho do vězení poslal na 12 let. Meheda se však proti rozsudku odvolal.
Ukrajinská redakce BBC identifikovala ještě další dva spolupracovníky FSB z ukrajinského úřadu vlády.
V polovině března policie zadržela muže z různých oddělení kabinetu, kterým FSB platila od dvou do 15 tisíc dolarů za úkol v závislosti na stupni utajení předávaných informací a jejich důležitosti pro Rusko. Oba muži ještě nebyli odsouzeni a jsou ve vazbě, jeden se už ale k vině přiznal.