Článek
Policie Kabaşovou zadržela u ní doma v noci z pátku na sobotu. Stalo se tak několik hodin poté, co moderátorka vystoupila v přímém přenosu a následně zopakovala svá slova z vystoupení na Twitteru, kde ji sleduje 900 tisíc lidí.
„Takzvaná novinářka na televizním kanálu, který nemá jiný cíl než šířit nenávist, jasně urazila našeho prezidenta,” uvedl podle AFP mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun.
Je Turecko ještě demokracií? Šéf NATO zaváhal
Údajnou urážkou mělo být přísloví, které Kabaşová zacitovala na svém twitterovém účtu. Přísloví lze přeložit asi takto: „Když vůl vejde do paláce, nestane se králem. Z paláce se stane stodola”. Novinářka v příspěvku prezidenta nejmenovala.
"Öküz saraya çıkınca kral olmaz. Ama saray ahır olur."
— Sedef Kabaş (@SedefKabas) January 21, 2022
Çerkes atasözü
Sdružení tureckých novinářů TGS zatčení Kabaşové označilo za vážné porušení svobody slova. Na porušování svobody tisku v Turecku upozorňují opakovaně nevládní organizace, a to především od roku 2016, kdy se část armády pokusila o puč. Po ztroskotání jejích snah následovalo zatčení desítek novinářů a uzavření několika médií.
Erdogan nařídil vyhostit diplomaty, kteří vyzývali k propuštění vězněného filantropa
Na základě obvinění z urážky prezidenta od doby, kdy se Erdogan v roce 2014 ujal úřadu, byly v Turecku stíhány desítky tisíc lidí. Jen v roce 2020 bylo kvůli tomuto provinění odsouzeno 3325 lidí, vyplývá podle Reuters z dat tureckého ministerstva spravedlnosti.