Článek
„Náš export v oblasti obranného průmyslu není nijak závratný, jedná se o řádově 130 až 140 milionů korun,” před jednáním uvedl Havlíček. Podle něho zástupci vlády průběžně celé odpoledne komunikují s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který se zúčastnil zasedání rady ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku.
„Ani neřešíme už to, co je už v tuto chvíli schváleno v rámci licenčního řízení. Musíme se zaměřit na to, co bude v rámci dalších licenčních řízení,” dodal Havlíček.
Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývozní licence na vojenský materiál do Turecka.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 14. října 2019
Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii.
Evropské země zahajují embargo na export zbraní do Turecka, se sankcemi váhají
Petříček si na pondělní ráno předvolal tureckého velvyslance Ahmeta Necati Bigalima. Petříček apeloval na zastavení vojenské akce v Sýrii. „Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení,“ uvedl Petříček.
Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.