Článek
Podle svědků citovaných tiskovými agenturami přijelo pět obrněných armádních vozidel s americkými vlajkami k syrsko-turecké hranici severně od obce Kahtáníja. Ta leží v severovýchodním cípu Sýrie asi 60 kilometrů od hranic s Irákem.
Podle šéfa exilové organizace SOHR Ramího Abdara Rahmána americké hlídky zůstanou v oblasti: „Chtějí zabránit tomu, aby Rusko a syrský režim dosáhly pohraničí východně od Kámišlí.” Kámišlí leží asi 40 kilometrů západně od obce Kahtáníja.
Na syrsko-turecké hranici západně od místa, kde byly viděny americké jednotky, mají v pátek začít společné hlídky Ruska a Turecka.
Americké jednotky působily na severovýchodě Sýrie do začátku října, kdy Trump oznámil jejich stažení z oblasti, čímž de facto umožnil nynější tureckou invazi do Sýrie zaměřenou proti kurdské milici YPG.
Část americké armády se pak přesunula do Iráku, ale část zůstala v Sýrii, protože Trump změnil názor. Na východě země mají hlídkovat u tamních ropných polí.
Trump obrátil, část amerických vojáků zůstane v Sýrii
Tato změna se nelíbí vládě v Damašku.
Turecká invaze
Turecko zahájilo invazi na severovýchodě Sýrie 9. října s cílem omezit vliv syrských Kurdů u svých hranic. Podle Ankary jsou kurdské milice YPG, které pomohly porazit Islámský stát v Sýrii, teroristické a napojené na zakázanou tureckou stranu kurdských pracujících.
Pentagon zvažuje zvýšení počtu amerických vojáků v Sýrii, aby hájili ropná pole
Po týdenních bojích dohodly první příměří na severovýchodě Sýrie Spojené státy, poté další příměří vyjednalo Rusko, které se pak s Tureckem dohodlo na společných hlídkách na syrsko-turecké hranici.