Článek
Rozhodnutí posiluje obavy opozičních stran, kandidátů a skupin na obranu lidských práv, které viní tuniské úřady ze svévolného omezování a zastrašování opozice s cílem zajistit Saídovo znovuzvolení v prezidentských volbách plánovaných na 6. října.
Podle agentury Reuters je mezi odsouzenými významný politik, aktivista, soudce a právník. Všichni byli považováni za možné soupeře Saída v prezidentských volbách.
Jiný soud v pondělí pozdě večer odsoudil ke dvěma letům vězení opoziční vůdkyni a Saídovu kritičku Abír Músíovou za údajnou urážku volební komise, uvedla podle Reuters tuniská média.
Saíd, který se k moci dostal v řádných volbách v roce 2019, rozpustil v roce 2021 parlament a začal vládnout dekrety, což opozice označila za puč. Opoziční strany, jejichž mnozí představitelé jsou ve vězení, Saída viní z autoritářství a tvrdí, že prezident vyvíjí nátlak na soudní systém, aby znemožnil svým soupeřů kandidovat ve volbách a připravil si cestu ke druhému funkčnímu období. Saíd popřel, že by opozici jakkoliv omezoval.