Článek
Saíd už před několika týdny pravomoci CSM výrazně omezil, orgán je podle něj přežitkem minulosti. Podle pozorovatelů se dnešní rozhodnutí zaměřuje na umírněné islamisty ze Strany obnovy (an-Nahda), která je Saídovým hlavním oponentem, píše agentura AFP.
„Místa a nominace v této radě se prodávají a určují podle příslušnosti,“ uvedl Saíd. „Neumíte si představit, kolik peněz někteří soudci dostali; miliardy a miliardy,“ pokračoval. „Soudci CSM nepatří tam, kde sedí, ale na lavici obžalovaných,“ dodal.
Prezident radu viní z toho, že cíleně zdržuje vyšetřování některých kauz, včetně vražd stoupenců levice z roku 2013. Jedna z nich se stala přesně před devíti lety, 6. února. Do ulic tuniských měst jsou na dnešek svolána setkání k uctění památky těchto obětí. Účastníci zároveň žádají rychlé došetření kauz a potrestání viníků.
Tuniský prezident prodloužil odstavení parlamentu
K protestům se chystají i Saídovi stoupenci, chtějí demonstrovat proti CSM. Saíd 25. července pozastavil činnost parlamentu, odvolal premiéra a ujal se řízení exekutivy. Jeho oponenti postup označují za puč.
Saíd svůj postup odůvodňoval tím, že chce vyřešit vážné ekonomické problémy, s nimiž se Tunisané potýkají, a také politickou stagnaci v zemi. Saíd později jmenoval vládu, přesto rozhoduje pomocí dekretů. V prosinci slíbil, že v létě uspořádá referendum o ústavě a v prosinci parlamentní volby.