Hlavní obsah

Tváří v tvář smrti se udržela palmy šest hodin. I tak jí život zasadil těžkou ránu

4:18
4:18

Poslechněte si tento článek

Vydáte-li se k místu s názvem Monumen Kapal Tsunami Lampulo v indonéském městě Banda Aceh na Sumatře, patrně tam narazíte na madam Bundiyah, jak si čte korán. Pětasedmdesátiletá žena je jedním z hrstky jedinců, kteří při přírodní katastrofě v roce 2004 přežili díky vyplavené lodi, na kterou vyšplhali. Loď je zde ostatně také - na střeše domu, na němž zůstala před 20 lety zaklíněna.

Foto: Martin Vlk, Novinky

Přeživší ženy ukazují v Indonésii velmi rozšířené gesto, které symbolizuje srdce, tedy lásku a náklonnost. V pozadí vyplavená loď, která zachránila hned několik životů. Zleva madam Bundiyah, Widya, madam Nila Wati, madam Yani a Azkia.

Článek

Monumen Kapal Tsunami Lampulo ve čtvrti Gampong Lampulo je jedním z mnoha míst ve městě Banda Aceh, jež připomínají, co se zde před 20 lety odehrálo. „Madam Bundiyah, které všichni říkají Wak Kolak, je tu každý den a čte si korán. Bydlí nedaleko,“ říká mi osmadvacetiletá Widya, která je její sousedkou.

„Bundiyah tehdy prodávala ve stánku u přístavu rybářům snídaně. Před osmou hodinou ranní přišlo zemětřesení, a jakmile ustalo, šla se podívat domů. Pak se vrátila zpět do přístavu, kam se právě přiřítilo tsunami. Když ho spatřila, byla si jistá, že toho dne zemře,“ líčí Widya, které bylo v době katastrofy osm let.

„Otec mě vzal včas na motorce na letiště, které bylo daleko od pobřeží, takže jsem byla v pořádku,“ dodává.

20 let od ničivého tsunami v IndonésiiVideo: Novinky

„Jak se madam Bundiyah tedy podařilo zachránit?“ vyptávám se zvědavě mladé Indonésanky, která jako jediná ze skupiny žen a dívek, v jejíž obklopení sedím, mluví anglicky.

„Začala utíkat a schovala se do jednoho z dvoupatrových domů. Ani druhé patro však nestačilo, hladina vody postupně narůstala, až dosáhla jejího krku. V ten moment do domu narazila loď, na kterou společně s několika dalšími lidmi vylezla a tím si zachránila život,“ vysvětluje mi Widya.

Foto: Martin Vlk, Novinky

Widya s madam Bundiyah

Na lodi nakonec skupinka zachráněných strávila dlouhých devět hodin, než se hladina vody ustálila. „Byly tam děti, staří lidé a jejich dvouleté vnouče. Někteří byli nemocní, hladoví či žízniví, ale k jídlu ani pití jsme nic neměli. V jeden okamžik kolem nás proplul kokos, který jsme si všichni rozdělili,“ popsala dramatickou situaci madam Bundiyah v dokumentu Survivor z roku 2018.

Přišla o nohu i o rodinu. Statečná dívka se po tsunami porvala se životem

Svět

Šest hodin na palmě se dvěma syny

Jak se brzy dozvídám, madam Bundiyah není jedinou ženou po mém boku, která při tsunami v roce 2004 prožila pořádně perné chvíle. „Tohle je madam Nila Wati, říkáme jí Mak Noeng,“ seznamuje mě Widya se ženou sedící po mé levici a pokračuje v líčení jejího příběhu.

Foto: Martin Vlk, Novinky

Madam Nila Wati dodnes hledá syna.

„Přežila díky palmě, které se se dvěma syny - desetiletým a šestnáctiletým - držela šest hodin. Třetí syn, jemuž tehdy bylo 14, je dodnes nezvěstný. I proto Nila Wati napsala knihu, která může s jeho nalezením pomoci. Naděje umírá poslední,“ říká Widya.

Poslední ženou, s níž se seznamuju, je madam Yani. „Ta holka vedle ní je Azkia, její dcera, které byl při tsunami pouhý měsíc. Měly štěstí, protože se zrovna nacházely v domě, jenž měl tři patra. Tak vysoko se voda nedostala,“ tvrdí usměvavá průvodkyně.

Foto: Martin Vlk, Novinky

Madam Yani a její dcera Azkia, které byl v době katastrofy pouhý měsíc.

Přežila čtvrtina obyvatel

To, jak vážná byla ve čtvrti Gampong Lampulo tehdejší situace, dokládají čísla. Dle slov madam Bundiyah zde před přírodní katastrofou žilo šest tisíc obyvatel, přežilo jich jen 1500. Mnozí z nich, včetně madam Bundiyah i rodiny Widya, přišli o své domy. Madam Bundiyah i Nila Wati se však shodují, že i taková událost v sobě ukrývá pozitivní stránku.

„Byla to pro lidi z Acehu velká zkouška. Doufejme, že ztráty, které byly způsobeny, Alláh vyplní něčím lepším,“ říká Nila Wati a Bundiyah ji doplňuje: „Tsunami byla Alláhovým varováním, abychom posílili svou víru. Jde o ponaučení, že náš život je pouhým okamžikem. Pohroma do Acehu přinesla mír a díky tomu je to zase krásné místo,“ uzavírá v narážce na občanskou válku v provincii, která po tsunami po dlouhých 29 letech skončila.

TSUNAMI 26. 12. 2004

V prosinci přesně před 20 lety došlo v Indickém oceánu k silnému zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo 30 kilometrů pod mořským dnem u severního cípu indonéského ostrova Sumatra. Zemětřesení vyvolalo vlnu tsunami, jež si vyžádala na 230 000 obětí včetně turistů, kteří v oblasti trávili sváteční období.

Při příležitosti tohoto výročí jsme se letos vypravili do IndonésieThajska, zemí těžce zasažených touto událostí, abychom vám mohli ještě jednou přiblížit chvíle, které před 20 lety otřásly světem. Zastavili jsme se i v africké Keni, abychom mohli názorně ukázat, že nešlo pouze o lokální, ale skutečně celosvětovou událost.

Posbírali jsme i několik rozhovorů a připomeneme sérii ikonických příběhů, které před dvaceti roky obletěly svět. To vše si budete moci přečíst na stránkách Novinek během letošního prosince pro připomenutí zatím největší přírodní katastrofy 21. století.

Pokud byste si měli z naší série vybrat jen jeden další článek a cestujete, přečtěte si, jak můžete poznat příchod tsunami a jak máte v takový moment postupovat. Věříme, že to nebudete nikdy potřebovat, ale jde o něco, co by měl znát každý člověk, který sem tam vycestuje do světa.

Desetiletá dívenka zachránila při tsunami 100 lidí. Učili jsme se o tom v zeměpise, řekla skromně

Lifestyle

Výběr článků

Načítám