Článek
Jeho případ je však jedním z těch, do nichž se veřejně vložil prezident Donald Trump - ke zjevné nevoli ministra obrany Marka Espera. Ten v neděli vyhodil šéfa námořnictva Richarda Spencera, jenž se zřejmě snažil ministra obejít a podle přání Trumpa tlačil na disciplinární komisi, aby Gallagherovi ponechali hodnost. A to i přesto, že navenek vystupoval přesně opačně.
Ačkoliv mariňák před dvěma lety s mrtvým vězněm zapózoval a fotografii s textem „Za tímhle je dobrý příběh. Dostal jsem ho svým nožem“ rozeslal svým známým, soud jej letos v létě nejvážnějších obvinění zprostil. To už se za něj Trump veřejně postavil.
Armáda ale i poté vedla s Gallagharem řízení právě kvůli onomu pózování s mrtvým tělem, za což mu hrozilo odebrání hodnosti a snížení platu. Minulý čtvrtek však Trump na Twitteru avizoval, že námořnictvo Gallaghera žádných poct nezbaví.
Soudce Twitter
V neděli pak Esper prezidentova slova potvrdil. I když jasně naznačil, že má k rozhodnutí šéfa Bílého domu velké výhrady. Gallagher bude moci koncem měsíce odejít do výslužby, a to jako člen jednotek SEAL se svou dosavadní hodností. Zasedání disciplinární komise, která se jeho případem měla začátkem prosince dále zabývat, bylo zrušeno.
Udusil jsem mladíka z IS, aby ho nemučili, tvrdil u soudu americký zdravotník
Esper pak odvolal svého náměstka Spencera s tím, že v jednoho z nejvýše postavených lidí na ministerstvu obrany „ztratil důvěru v souvislosti s nedostatkem jeho upřímnosti“. Zjevná narážka na to, že se snažil ministra obejít.
Podobného jednání se řada vysokých vojenských činitelů oslovených stanicí CNN bojí nejvíc. Za Trumpem, jenž veřejně intervenoval i v dalších případech stíhaných vojáků, by podle něj mohli rovnou chodit jednotlivé strany sporů v naději, že jeho tweet věc rozhodně v jejich prospěch. Armádní soudní systém by se tak podle nich stal fakticky nepotřebným.