Článek
Obžaloba sestává z 34 případů falšování obchodních záznamů a spiknutí kvůli údajnému podílu na tajných platbách během Trumpovy volební kampaně v roce 2016.
Agentura AP uvedla, že kromě plateb pornoherečce Stormy Daniels a modelce Karen McDougalové státní zástupce Alvin Bragg zmínil i platbu ve výši 30 000 dolarů (640 000 Kč) pro vrátného z Trump Tower, který tvrdil, že Trump má nemanželské dítě.
Trump se podle Bragga pokusil transakce zakrýt podvodnými finančními záznamy a účastnil se spiknutí s cílem podkopat integritu prezidentských voleb.
Policie v New Yorku kvůli soudu s Trumpem vztyčila bariéry kolem Trump Tower
Exprezident všechna obvinění odmítl, soudu řekl, že se cítí nevinný.
Trump přijel k soudu ze svého mrakodrapu Trump Tower. Podle televize Sky News byla krátce před exprezidentovým odjezdem k soudu vstupní hala plná ozbrojených policistů a a agentů tajné služby.
„Zdá se to tak surreálné“
Bývalý prezident vypadal podle reportérů televize velmi vzdorovitě. Než nasedl do vozu, zvedl pěst a na jeho vizáži se neprojevil ani náznak napětí nebo nervozity. U soudu ho hájí tým špičkových právníků.
Obžaloba, které Trump čelí, je „politická perzekuce“, řekl Jim Trusty, exprezidentův právník. „Je nevinný a je to politické pronásledování,“ dodal.
Těsně před odjezdem k soudu se exprezident vyjádřil na sociálních sítích. Své zatčení označil za surreálné a nemůže uvěřit, že se něco takového v USA děje. „Jedu na dolní Manhattan… zdá se to tak surreálné,“ uvedl v příspěvku na své sociální síti Truth Social, zveřejněném těsně před příjezdem k soudu. „Wow, oni mě opravdu zatknou. Nemůžu uvěřit, že se tohle v Americe děje,“ dodal.
Poté, co Trump dorazil k soudu, mu byly odebrány otisky prstů a byla pořízena jeho policejní fotografie. Navzdory zatčení mu nebyla nasazena pouta, uvedl zpravodaj televize Sky News. Následně Trump předstoupil před soudce Juana Merchana, kterého v posledních dnech napadá jako zaujatého.
Během návštěvy soudu exprezident nehovořil s médii, při krátkém soudním jednání bylo pouze pořízeno několik fotografií. U soudu strávil asi dvě hodiny.
Dění v soudní síni, kde si Trump vyslechl obžalobu, nepřenášely kamery. Soudce zakázal používání digitálních zařízení při slyšení exprezidenta. Povolil vstup jen pěti fotografům, a to jen na několik minut předtím, než byl Trump předveden. Novináři přitom stáli před budovou soudu celou noc, aby se dostali do soudní síně.
Před soudní budovou panovala přísná bezpečnostní opatření. Byla obklopená kovovými zátarasy a policisty. Reportéři se mísili se stoupenci bývalého prezidenta, kteří svolali manifestaci v parku na druhé straně ulice, na místo dorazili také jeho kritici.
Poté, co se Trump vrátí do svého domova na Floridě, vyjádří se na tiskové konferenci, která je ohlášena na večer místního času.
Peníze za mlčení
Obvinění pramení z kauzy označované jako „peníze za mlčení“. Ta se týká plateb v celkové výši 280 tisíc dolarů (kolem šesti milionů Kč) pro dvě ženy, které tvrdily, že měly s Trumpem nemanželský poměr.
Exprezident je obžalován z několika případů falšování podnikatelských záznamů, což je podle amerických médií běžně klasifikováno jako přestupek, může však přejít do roviny trestného činu, když se podaří prokázat, že jeho účelem bylo zakrytí jiného zločinu.
Zpravodajská společnost BBC poznamenala, že s obviněními označovanými v americké terminologii jako „felony“, kterým bývalá hlava státu čelí, se pojí tresty odnětí svobody na rok a více. Pro Trumpa by v případě odsouzení pravděpodobně bylo polehčující okolností, že dosud nebyl nikdy trestán.
Trump jakékoli provinění po celou dobu odmítá a trestní stíhání označuje za politicky motivované. Jelikož u soudu vinu odmítl, řízení nyní přejde do fáze, kdy se obhajoba bude moci podrobně seznámit nejen s obviněními, ale i s důkazním materiálem. Očekává se, že Trumpův tým pak bude proces různými cestami natahovat a mimo jiné požádá o zamítnutí obžaloby bez hlavního líčení. To by případně následovalo až za řadu měsíců.
Exprezident čelí vyšetřováním i na dalších frontách, zatímco usiluje o znovuzvolení do Bílého domu ve volbách, které se uskuteční příští rok na podzim. Očekávaný proces v New Yorku by se teoreticky mohl překrývat s rozhodující fází republikánských primárek, nebo dokonce s finální částí předvolební kampaně.