Hlavní obsah

Trump: Rusko Ukrajinu v NATO nedovolí

3:40
3:40

Poslechněte si tento článek

Donald Trump si nedovede představit, že by Ukrajina vstoupila do NATO. Americký prezident to řekl ve čtvrtek před novináři v Bílém domě. Dodal, že by to podle něj nedovolilo Rusko. Američtí a ruští představitelé se v úterý plánují sejít v Mnichově, což vyvolává obavy evropských lídrů. Ti v posledních dnech varují Trumpa před schvalováním jakýchkoli ústupků Kremlu.

Foto: Profimedia.cz

Donald Trump

Článek

Americký prezident Donald Trump je názoru, že vstup Ukrajiny do NATO nebude možný kvůli postoji Ruska. „Nevidím žádný způsob, jakým by země v pozici Ruska mohla dovolit, aby vstoupili (Ukrajinci, pozn. red.) do NATO,“ cituje Trumpův výstup před novináři Ukrajinska Pravda.

V Bruselu, Berlíně, Paříži a Londýně se stále častěji ozývají hlasy, které varují amerického prezidenta, že nereagovat rázně na územní požadavky ruského diktátora Vladimira Putina by znamenalo tzv. „politiku appeasementu“ (ústupků), píše web Politico.

Ústupek v politickém kontextu označuje reakci země, která ve snaze předejít konfliktu nebo eskalaci napětí jedná s agresorem v přátelském duchu. Tato politika bývá často kritizována jako naivní nebo slabá, protože se obvykle neosvědčuje v dlouhodobém horizontu a může vést k tomu, že agresor získá více, než by měl.

Cesta Ukrajiny do NATO je nezvratná, ujišťoval Zelenského britský premiér

Válka na Ukrajině

Trump je často v tomto ohledu kritizován v souvislosti s tím, že nechce konfrontovat Kreml a jeho agresivní kroky, jako je anexe Krymu nebo válka na Ukrajině.

V historickém kontextu je „ústupek“ často spojován s politikou západních mocností vůči nacistickému Německu v předvečer druhé světové války. Ústupky v rámci této politiky byly vnímány jako selhání, které umožnilo Adolfu Hitlerovi expandovat a posílit svou moc. Jedním z těch největších je pak podstoupení československých příhraničních oblastí Německu prostřednictvím Mnichovské dohody.

„K válce na Ukrajině by nikdy nedošlo, kdybych byl prezidentem“

Za invazi Ruska na Ukrajinské území podle Trumpa může jeho předchůdce Joe Biden. „Biden najednou řekl, že by mohli (Ukrajina, pozn. red.) vstoupit do NATO, a to neměl říkat. Jakmile to řekl, oni řekli (Rusové, pozn. red.): ‚Víte co? Teď budete mít válku,‘“ řekl Trump novinářům. „K této válce by nikdy nedošlo, kdybych byl prezidentem,“ zopakoval již několikrát vyřčená slova.

Ministr obrany Pete Hegseth ve středu v Bruselu odmítl členství Ukrajiny v NATO s tím, že osvobození celého ukrajinského území okupovaného Ruskem je nerealistický cíl. Potvrdil také, že americké jednotky se nebudou účastnit žádné mírové operace a veškerou pomoc by měla poskytnout Evropa. Trump tyto výroky podporuje, což vyvolává mezi západními spojenci obavy. Neochota postavit se ruské agresi totiž posiluje pozici Kremlu na světové scéně.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov podle serveru Ukrajinska Pravda potvrdil, že postoj Ukrajiny ke členství v NATO se nemění.

Američtí představitelé se v úterý sejdou s těmi ruskými v Mnichově, kde se od pátku do neděle koná Mnichovská bezpečnostní konference. Ukrajina se zatím jednání účastnit nehodlá. Zelenskyj ale ve čtvrtek varoval, že nepřijme mírovou dohodu uzavřenou bez Ukrajiny u jednacího stolu.

Američané se sejdou s Rusy v Mnichově, řekl Trump. Moskva okolo schůzky mlží

Evropa

Výběr článků

Načítám