Článek
Trump ve čtvrtek novinářům na palubě prezidentského letounu Air Force One řekl, že pokud nějaká země předloží „fenomenální“ nabídku, je ochoten vyjednávat. O jeho prohlášení informuje například agentura Bloomberg.
Trump ve středu oznámil plošná cla prakticky na veškerý dovoz do USA. Základní sazba činí deset procent a platit začne od soboty 5. dubna.
Na některé země se ale budou vztahovat cla vyšší, která americká vláda označuje za reciproční a která podle Trumpa reagují na nespravedlivá cla vybíraná těmito zeměmi při dovozu zboží z USA.
Cla zasáhnou 70 procent unijního vývozu do USA
U zboží dováženého z Evropské unie bude poplatek činit 20 procent, oznámil Bílý dům. Představitelé EU očekávají, že americká cla zasáhnou vývoz z Unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu Kč). Podle odhadů bude zasaženo 70 procent unijního exportu do Spojených států.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek o clech hovořit se svými protějšky z USA. Se snahou odvrátit dovozní poplatky byl Šefčovič v minulých týdnech za Atlantikem dvakrát, ani jedna cesta však nepřinesla úspěch.

Tabulka se cly, která USA zavádí pro ostatní státy, 2. dubna 2025.
Cla se setkala s takřka jednohlasnou kritikou zahraničních zemí. Evropská unie chce s Washingtonem jednat, zároveň je ale připravena na protiopatření. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že „Evropa se ozve“ a že „ekonomika a Američané budou slabší a chudší“.
Podobně reagovala Británie. Japonsko varovalo před negativními dopady na světovou ekonomiku, podobně i Čína. Peking uvedl, že rozhodnutí americké vlády nerespektuje pravidla mezinárodního obchodu.
Američtí činitelé sdělili ve čtvrtek svým britským protějškům, že je Washington ochoten vyjednávat o britském návrhu na snížení desetiprocentních cel, která se mají týkat dovozu z Británie, napsala agentura Bloomberg.
Akciové trhy ve Spojených státech se v reakci na oznámení cel propadly, podle agentury AP nejvíce od pandemie z roku 2020. Společnost Apple se propadla o biliony korun. Trump prohlásil, že se propad dal očekávat a že jeho kroky povedou k vyléčení nemocného amerického hospodářství. Řada ekonomů tvrdí, že cla budou mít na americkou ekonomiku negativní dopad a mohou vést až k recesi.