Článek
„Poplatky, které si Panama účtuje, jsou směšné, zvláště když si uvědomíme mimořádnou štědrost, kterou USA Panamě projevily,“ napsal Trump ve svém příspěvku na své sociální síti Truth Social v narážce na to, že Spojené státy a Francie průplav za „obrovské náklady“ vybudovaly.
„Jestliže principy, morální i právní, tohoto velkorysého gesta, nebudou dodržovány, budeme požadovat, aby nám byl Panamský průplav navrácen. A to zcela a bez debaty,“ varoval Trump, jenž účtované poplatky označil za „okrádání“.
BREAKING REPORT: ⚠️ Trump set to DEMAND the Panama Canal be returned to the United States...
— Chuck Callesto (@ChuckCallesto) December 22, 2024
DEVELOPING..
Panama took over full control of the canal on December 31, 1999.
In 1903, the United States acquired the right to build and operate the canal in perpetuity.
In 1977, the… pic.twitter.com/Pjwq0JZYGD
Panamský průplav je podle něj životně důležitý pro USA, které - jak dodal - jsou největším uživatelem této vodní trasy. „Více než 70 procent všech tranzitů směřuje do amerických přístavů nebo z nich,“ zdůraznil Trump, jenž se v lednu 2025 po čtyřleté přestávce znova ujme prezidentské funkce.
Nadcházející šéf Bílého domu současně vyjádřil obavy, že by průplav mohl spadnout do „špatných rukou“. Konkrétně varoval před případným vlivem Číny.
Tisková agentura Reuters poznamenala, že Trumpův příspěvek je mimořádně vzácným příkladem, kdy americký vůdce řekl, že může vyvíjet nátlak na suverénní stát, aby se vzdal svého území. To podtrhuje očekávaný posun v americké diplomacii za nadcházejícího úřadování Trumpa, který se v minulosti nevyhýbal vyhrožování spojencům a používání agresivní rétoriky při jednání s protějšky, dodala agentura.
BREAKING:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) December 22, 2024
Donald Trump says he may demand that the Panama Canal be returned to U.S. control. pic.twitter.com/M7wULX9LlD
Spojené státy Panamský průplav z velké části postavily a desítky let přilehlé území spravovaly. V roce 1999 předala americká vláda plnou kontrolu nad touto vodní cestou Panamě.
Na budování Panamského průplavu, který je strategickým místem pro mezinárodní námořní dopravu, se v 80. letech 19. století podílela Francie. Začátkem 20. století ve stavbě pokračovaly Spojené státy. Průplav je dlouhý 81,6 kilometru a široký 150 až 305 metrů.