Hlavní obsah

Trump nepustil na tiskovku agenturu AP, protože odmítla označovat Mexický záliv jako Americký záliv

3:26
3:26

Poslechněte si tento článek

Úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa nevpustil na tiskovou konferenci v Bílém domě novináře, jehož redakce odmítá označovat Mexický záliv jako Americký záliv. Postiženým médiem je tisková agentura Associated Press (AP), která je přední tiskovou kanceláří nejen v USA, ale je považována za renomovanou světovou zpravodajskou agenturu.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump na úterní tiskové konferenci v Bílém domě, které se nemohl zúčastnit reportér agentury AP.

Článek

Trump minulý měsíc podepsal exekutivní výnos, kterým nařídil přejmenovat Mexický záliv (Gulf of Mexico) na Americký záliv (Gulf of America). To vzbudilo četné kontroverze, zejména v sousedním Mexiku, podle jehož prezidentky Claudie Sheinbaumové je název Mexický záliv starší než samotné USA.

Podle AP Bílý dům v úterý vyzval agenturu, aby uvedla své názvosloví do souladu s Trumpovým dekretem, redakce to ale odmítla. Ještě týž den pak její reportér nebyl vpuštěn do Bílého domu na setkání prezidenta s tiskem.

„Je alarmující, že Trumpova administrativa potrestala AP za její nezávislou žurnalistiku. Omezení našeho přístupu do Oválné pracovny nejenže vážně brání přístupu veřejnosti k nezávislému zpravodajství, ale jasně porušuje první dodatek ústavy,“ protestovala viceprezidentka AP Julie Paceová podle serveru CBS News.

AP argumentuje, že jako globální zpravodajská agentura, která šíří zprávy po celém světě, musí zajistit, aby názvy míst a geografie byly snadno rozpoznatelné pro veškeré publikum. AP, která byla založena už v roce 1846, má v současnosti přes čtyři tisíce zaměstnanců, její zpravodajství nakupuje více než 10 tisíc redakcí po celém světě a své zpravodaje má ve více než sto zemích.

„Alarmující útok na svobodu tisku“

Agentury se zastalo sdružení novinářů akreditovaných u prezidentského úřadu. „Bílý dům nemůže diktovat médiím, jak mají informovat. A nemůže ani trestat jednotlivé novináře jen proto, že vedení jejich redakce nesouhlasí s rozhodnutím prezidentského úřadu,“ uvedlo sdružení v prohlášení.

Trumpovo počínání odsoudila také nezisková Nadace pro práva jednotlivců a svobodu vyjadřování, podle níž jde o alarmující útok na svobodu tisku.

„Je to diskriminace za vyjádření názoru, což je protiústavní. Prezident Trump má pravomoc změnit způsob, jakým americká vláda mluví o zálivu. Ale nemůže trestat zpravodajskou organizaci za použití jiného termínu,“ zdůraznila nadace.

Trump měl i v minulosti spory s mediálními organizacemi i jednotlivými reportéry. Během svého prvního funkčního období například nechal reportérovi televize CNN sebrat mikrofon během tiskové konference poté, co mu novinář položil několik kritických otázek.

Společnost Google v noci na pondělí přejmenovala na svých mapách Mexický záliv na Americký, a to pro uživatele ze Spojených států. V Mexiku jej stále uvidí jako Mexický, pro uživatele zbytku světa jsou viditelné oba názvy.

Google ve svých mapách změní pro Američany název Mexický záliv na Americký

Amerika

Výběr článků

Načítám