Článek
Ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii zachvátil v sobotu požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K útoku se přihlásili jemenští povstalci z etnika Húsíů.
Mluvčí saúdskoarabské armády a koalice vedené Saúdskou Arábií Turkí Malkí včera ale obvinil Írán. „Předběžné vyšetřování ukazuje, že údery nebyly vedeny z Jemenu. Nasazené zbraně pocházejí z Íránu,“ prohlásil Malkí.
Spojené státy nedlouho předtím předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za sobotním útokem na saúdskoarabská ropná zařízení stojí Írán. Obě země teď zvažují odvetné údery.
Šéf Bílého domu v pondělí Írán coby viníka výslovně nezmínil. Dodal nicméně, že USA jsou vojensky připraveny. Šlo o první varování, že USA by mohly na úder proti největší rafinerii na světě odpovědět silou. Útoky snížily produkci ropy o 5,7 milionu barelů denně. Pokles odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek ropy.
USA uvolní rezervy
Americký prezident v pondělí také schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud by to bylo potřeba. Trump to řekl po jednání Národní bezpečnostní rady, kterého se v Bílém domě zúčastnil i viceprezident Mike Pence, ministři zahraničí Mike Pompeo a obrany Mark Esper.
Americké zpravodajské služby v pondělí zveřejnily další satelitní záběry a sdělily, že rozsah a směr útoků vylučují účast jemenských rebelů. Íránský ministr zahraničí Abbás Músaví podíl své země na útocích popřel a ohradil se proti „slepým a nesmyslným obviněním“.
Teherán současně zdůraznil, že je na případnou válku připraven. Amir Alí Hadžizádeh, velitel leteckých sil Revolučních gard, vzkázal, že každá americká základna či válečná loď v okruhu dvou tisíc kilometrů je nyní na dostřel íránských raket.
Povstalci z řad jemenských Húsíů v pondělí prohlásili, že se ropná zařízení mohou kdykoliv stát terčem jejich dalších útoků. Vyzvali také cizince, aby se nezdržovali v jejich blízkosti. Jahjá Saría, vojenský mluvčí jemenských povstalců, v pondělí dodal, že sobotní útoky byly spáchány s pomocí dronů s proudovými motory, a doplnil, že Saúdská Arábie musí ukončit blokádu a agresi v Jemenu.
Zranitelná země
Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka se potvrdilo, že infrastruktura v Saúdské Arábii je zranitelná, přestože tato země vydává na obranu obrovské množství peněz. „Má třetí nejvyšší výdaje na obranu na světě,“ uvedl.
Problém s drony podle něho představuje hlavně fakt, že se velmi těžko odhalují, protože mohou létat v malých výškách.
„To, co se odehrálo, přilákalo celosvětovou pozornost a je to návod pro teroristické organizace, jak zasáhnout světovou ekonomiku. Chtějí-li páchat zlo, tak tohle je jeden ze způsobů. Myslím si, že by mělo docházet ke zvýšení zabezpečení těžebních zařízení,“ řekl Právu hlavní analytik BH Securities Štěpán Křeček.