Hlavní obsah

Tropická noc na chladném Islandu? Teploměry se nezbláznily, naměřeno neuvěřitelných 22,9 stupně

Ólafsfjarðarvegur

Během úterního rána teplotní mapy Evropy vypadaly, jako by se zbláznily. Nejvyšší ranní teplota totiž patřila severnímu cípu Islandu. Krátkou epizodu zimního léta přinesl do oblasti takzvaný fénový efekt. Mapa v úvodu článku ukazuje odchylku od normálu, přičemž odstíny červené znázorňují plusovou anomálii. V okolí Islandu je vidět, že barva vlivem mimořádného tepla přechází až téměř do černé.

Foto: WXCharts/metdesk

Rtuť teploměru na stanici Ólafsfjarðarvegur vyšplhala na neuvěřitelných 22,9 °C.

Článek

Teploty na Islandu začaly stoupat už během pondělní noci. Nejvyšší hodnoty byly podle serveru Wetteronline naměřeny z noci na úterý. Podle tabulky měřicích stanic rtuť teploměru na stanici Ólafsfjarðarvegur vyšplhala na neuvěřitelných 22,9 °C. Noci, během kterých teploty neklesnou pod 20 stupňů, se v našich zeměpisných šířkách označují za tropické.

Malá letní epizoda neměla dlouhého trvání a teploty se během úterka vrátily k 8 °C. Na horách ve stejné chvíli foukal velmi silný vítr, který dosáhl v nárazech až 115 km/h (Stafá).

Fénový efekt

Tento zvláštní meteorologický jev je popisován už od 19. století. V německých archivech lze najít záznamy pocházející z roku 1864. Původ slova je převzat ze slova föhn, které pochází z latinského „favonius“, tedy teplý západní vítr.

Fén vzniká, když vlhký vzduch proudící od moře naráží na překážku v podobě hor. Vzduch se „láme“ podél hřebenů a stoupá vzhůru. Jak se vzdušná masa zvedá, klesá s výškou i teplota, a to přibližně o 1 °C na 100 m výšky. V dané výšce, která závisí na povaze terénu, dojde k nasycení vzduchu a kondenzaci. Uvolněné teplo sníží proces ochlazování vzduchové masy na 0,5 °C na 100 m výšky.

Tento proces vyústí často ve výskyt deště nebo sněžení na návětrné straně. Vzduch ztrácí část své vlhkosti. Na druhé straně hřebene (závětrné) pak celá hmota zase klesá, stlačuje se a ohřívá. Vzduch je stále sušší a oblačnost se rozpouští. Výsledkem je teplý suchý vzduch, který stéká do údolí.

V Česku se podobný jev vyskytl vloni na konci října, kdy zejména na severovýchodě území pod vlivem teplého jižního větru padaly historické rekordy. Například v Karviné v noci na 21. října naměřili 24,3 stupně Celsia.

V Česku padlo 30 teplotních rekordů, bylo i přes 24 stupňů

Počasí
Související témata:

Výběr článků

Načítám