Článek
WHO opakovaně vyzývá k ukončení tohoto mučení a mrzačení žen, které nelze ničím ospravedlnit.
Na základě analýzy, jež zkoumala nehumánní zákroky na 28 tisíc žen v šesti afrických zemích, bylo zjištěno, že obětem sexuálního mrzačení hrozí větší riziko komplikací při porodu nebo úmrtí dítěte. U žen, které podstoupily obřízku, se o 70 procent zvyšuje riziko poporodního krvácení. Ještě horší perspektivu mají ženy, které rodí doma bez pomoci.
Zvyšuje se také riziko úmrtí dítěte při porodu, a to o 15 až 55 procent podle forem zmrzačení genitálií. Dítě je navíc většinou třeba oživovat.
"Na tisíc porodů v Africe umírá v důsledku této praktiky, kterou žádné náboženství nepředepisuje, navíc deset až dvacet dětí," uvádí WHO.
"Chceme ukázat, že tyto praktiky jsou naprosto nepřijatelné, že jde o nejhorší formu agrese, která musí přestat," řekla náměstkyně generálního ředitele WHO Joy Phumaphiová.
Kvůli obřízce zemřely desítky miliónů žen
Praxe obřízky, která zahrnuje odstraňování klitorisu a někdy i části stydkých pysků, se v některých, hlavně afrických kulturách považuje za rituál změny dívky v ženu a za způsob prevence před promiskuitou. Zásah je pro postiženou velmi bolestivý, způsobuje dlouhé krvácení a v důsledku infekcí často končí smrtí.
Ve všech 28 sledovaných zemích jsou všechny vlády teoreticky proti této mrzačící technice, ale jen 16 z nich k tomu vydalo zákony. Všeobecným problémem ale je, že se v praxi dodržování zákona zakazujícího obřízku jen velmi těžko prosazuje. Situace se podle WHO částečně lepší například v Burkině Faso a Senegalu, naopak velmi špatná je v Sieře Leoně, Libérii nebo Súdánu.