Článek
Podle nejnovějších zpráv se rozhodla americká společnost Dow Chemical Co. velkou část obětí konečně odškodnit, a to z fondu čítajícího 12 mld. dolarů (asi 276 mld. Kč). Záhy se ale ukázalo, že jde o podvod.
"Jsem velmi šťastný, že zrovna dnes mohu oznámit, že naše společnost přiznává odpovědnost za katastrofu," uvedl pro britskou BBC mluvčí firmy Jude Finisterra.
Podle něj nejvíce peněz dostanou pozůstalí po obětech Dow Chemical Co. BBC odpoledne uvedla, že jej napálil neznámý podvodník. Společnost totiž vyplacení mimořádných peněz odmítla.
Viníci unikli trestu
Při úniku jedovatého plynu zemřelo v noci z 2. na 3. prosince 1984 v Bhópalu, metropoli indického státu Madhjapradéš, až dvacet tisíc lidí. Dalších sto dvacet tisíc bylo látkou zasaženo.
Chemičku vyrábějící pesticidy tehdy vedla firma Union Carbide, která je nyní součástí Dow Chemical Co.
Údaje o obětech z prvních dnů po havárii se liší. Union Carbide stále trvá na číslu 3800. Umírněné odhady se však jen za první týden pohybují okolo 8000 mrtvých.
Nikdo nebyl za katastrofu dosud potrestán. Město zůstává zamořeno.
Levný život a drahé vydry
Tehdejší ředitel továrny Warren Anderson (58) se vyhýbal soudu, ačkoliv na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Žije na svobodě v USA. Vinný se prý necítí.
Union Carbide souhlasila s částečným odškodněním obětí až v roce 1989. Indické vládě zaplatila 470 miliónů dolarů (asi 10,8 mld. Kč).
Tragédie v Bhópalu
- Vyšetřování ukázalo, že havárii způsobilo zanedbání bezpečnostních předpisů i mlčení ze strany odborníků - firma obyvatele vůbec nevarovala.
- Do největší nádrže s methylisokyanátem se dostala voda. Následovala prudká chemická reakce.
- Jedovatý plyn začal prýštit z betonového sarkofágu a továrna vychrlila smrtelný mrak methylisokyanátu, kyanovodíku, methylaminu a dalších chemikálií. Ty se držely u země a vítr je rozfoukal po téměř milionovém Bhópálu.
- Jen methylisokyanátu se do vzduchu dostalo 40 tun.
- Jedovatý plyn přímo zasáhl půl miliónu lidí.
Zdroj ČTK
Postižení tak v průměru dostali každý 300 až 500 dolarů (asi 6,9 tis. až 11,5 tis. Kč). Pro srovnání: po havárii tankeru u Aljašky v roce 1989 bylo za každou zasaženou vydru zaplaceno 970 dolarů (asi 22,3 tis. Kč).