Článek
Pět nákladní vozů do Buňolu dopravilo na sto tisíc tun rajských jablíček. Podle přísných bezpečnostních pravidel plod ještě před hozením musel každý bojovník v dlani rozmáčknout, aby nezpůsobil nikomu zranění. Po hodinovém bombardování skončili zcela promočení účastníci po kotníky v rozmačkané munici. Bitku ukončil výstřel z děla.
Centrum města s typickými bílými fasádami zářilo rudě, ušetřena nebyla ani místní radnice.
Nejasný původ rajčatových bitek
O původu svátku Tomatina nemá nikdo docela jasno. Jedna legenda tvrdí, že se odvozuje od politického sporu mezi sousedy v hladovém roce 1944, protože tato třenice skončila házením rajčat.
Jiná anekdota říká, že v 50. letech minulého století si několik mladíků dobíralo pouličního muzikanta a posměváčci přitom po něm házeli rajskými. Muzikant však prý neprodleně odpověděl stejnou zbraní. Správa města se nejdříve snažila rajčatovým bitvám v ulicích zabránit, ale od 70. let se událost stala mezinárodní atrakcí.
Podle DPA se Tomatina se koná pravidelně až od roku 1994, kdy v Buňolu propukla jednoho dne rvačka mezi dvěma skupinami mladíků a byl při ní převržen pouliční stánek s rajčaty. Nyní již rajčatová bitva probíhá s požehnáním úřadů, které pak na úklid ulic města najímají hasiče.