Článek
A není divu. Do metropole země vycházejícího slunce den co den dojíždí za prací z domova na osm milionů lidí. Předpokládá se, že v nejrušnějších dnech navštíví olympijská sportoviště na 650 tisíc fanoušků.
Do metropole den co den dojíždí za prací z domova na osm milionů lidí
Tokiu, největšímu městu světa, odpovídají také vzdálenosti sportovišť od olympijské vesnice. Do všech je potřeba dojet, na chůzi jsou od sebe příliš daleko. Některá z nich, kupř. velodrom nebo kanál pro veslaře, se nacházejí desítky až stovky kilometrů od Tokia.
Vlaky a metro podstoupí tvrdou zkoušku ohněm
Příliv návštěvníků z Japonska či zahraničí, kteří budou chtít vidět aspoň část olympijského programu, pochopitelně vlakům a podzemní dráze, v Tokiu proslulým neuvěřitelnou dochvilností, ale také všudypřítomnou přecpaností, jistě neuleví, spíše naopak. I čeští čtenáři již znají záběry z tokijského metra nebo nádraží, kde zřízenci v bílých rukavičkách slušně, ale důrazně tlačí cestující do vagonů.
V obří tokijské aglomeraci, kde v současnosti žije 35 milionů lidí, tedy 3,5 krát více než v České republice, funguje 121 vlakových spojů nebo linek metra, které každodenně uskuteční na 20 milionů jízd. „Provozovatelé metra i vlaků nepochybují, že během olympiády prodlouží jejich provoz: poslední vlaky jinak zpravidla vyjíždějí jen krátce po půlnoci, což by nepochybně nestačilo,“ podotkl list The Japan Times.
Poprvé bez tabáku
A tak aby neztěžovali příjezd tisíců sportovních fanoušků, v době olympiády si pracoviště doma zřídí na 50 tisíc zaměstnanců firmy Fujitsu, giganta počítačového průmyslu a informačních technologií, 34 tisíc pracovníků NEC, další nadnárodní firmy zaměřené na počítače a další elektrotechniku, a 16 tisíc mužů a žen z tokijské pobočky automobilky Toyota. Úřady odhadují, že vyhnout se zvýšenému ruchu na tokijských ulicích už rok předem plánuje na 600 tisíc zaměstnanců z tří tisíc podniků.
Kampaň přezdívanou Dny práce na telefonu podporuje nejen organizační výbor příští olympiády, ale i japonská vláda. Firma Ricoh, která bude zásobovat olympiádu tiskovou a kopírovací technikou, už oznámila, že v době konání her uzavře tokijské ústředí. „Pro zaměstnance, kteří budou potřebovat se neodkladně sejít se zákazníky nebo organizovat dlouho dopředu naplánovaná důležitá jednání, připravujeme náhradní místa v okolí,“ upřesnila Našihi Jogumurová z tiskového oddělení firmy.
Asahi, jeden z nejvýznamnějších pivovarů v zemi vycházejícího slunce, se nechal slyšet, že třetina jeho řidičů bude rozvážet pěnivý mok mimo dobu, kdy se v Tokiu očekává nejvíce zájemců o olympiádu. Ve stejné době částečně omezí i dovoz vína a dalších výrobků.
S tabákem to bude úplně jinak: městská vyhláška přijatá loni zakazuje kouření v barech a restauracích během her. Pořadatelé tak vycházejí vstříc přání Mezinárodního olympijského výboru, aby se hry v Tokiu staly první olympiádou bez tabáku.
Jak na vyčerpávající vedro? Přece vědecky
Pořadatelé se ale nejvíce obávají sžíravého vedra a úmorné vlhkosti, pravidelně v létě zasahující nejen Tokio. Vždyť v roce 2018 tu překračovala teplota i 41 stupňů a každoročně v zemi zemře na přehřátí organismu na tisíc lidí. Organizátoři proto posunuli start maratonu na šest hodin ráno, a chůze na padesát kilometrů dokonce ještě o půl hodiny dříve.
Brzy ráno vyjedou v boji o olympijské kovy, vyrobené z recyklované elektrotechniky a odevzdané lidmi a firmami ve zvláštní kampani, cyklisté. Když metropole hostila hry v roce 1964, dělo se tak v podstatně chladnějších říjnových dnech.
Do boje s horkem Japonci zapojí více než kdekoli jinde špičkovou vědu a techniku. „Vyvinuli jsme technologii rozprašování mlhy o velikosti nanočástic,“ oznámila guvernérka Tokia Juriko Koikeová, první žena v této funkci vůbec. Izolující povrch silnic a chodníků sníží teplotu o osm stupňů. Rovněž speciální látka, představená na veletrhu v Tokiu, dokáže po nastříkání ochladit dokonce i značně rozpálený asfalt nebo beton.
Klimatizace a wi-fi základem
Pořadatelé také počítají s tím, že v diváckých zónách rozmístí velký počet dokonale klimatizovaných stanů a že budou fanouškům rozdávat pokrývky hlavy. Navíc firma Weathernews ve spolupráci s jednou z tokijských univerzit vyvíjí algoritmus, který by dokázal přesně předpovědět nejen příchod vlny veder, ale i blížící se tajfun nebo lijáky.
Ani letošní léto nepředstavovalo výjimku. Organizátoři her na rozdíl od některých měst, kde jeřáby a míchačky na beton pracovaly ještě pět minut před příjezdem olympioniků, hlásí, že výstavbu sportovišť téměř dokončili. V červenci proto na mnoha místech rozmístili nejen nová pítka a fontány, ale zřídili i četná místa k odpočinku vybavená klimatizací a wi-fi.
Olympiáda bude zelená a čistá |
---|
Hry budou spotřebovávat z hlediska životního prostředí výlučně „čistou“ energii |
Významnou část z ní budou proto dodávat solární panely |
Další nezbytnou energii poskytne výroba vodíku |
Pro ni jako zdroj slouží obyčejná voda: bude zásobovat hlavně olympijskou vesnici |
Jen tento krok si vyžádá neuvěřitelných 350 milionů dolarů (8,1 miliardy Kč) |
Asi pět tisíc medailí bude vyrobeno z kovů, získaných třeba ze starých chytrých telefonů |
Do sběru použité elektrotechniky se od dubna 2017 zapojilo na 70 procent japonských měst |
Za rok se jim podařilo shromáždit 14 milionů tun tohoto odpadu |
Pořadatelé tak získají 40 kilogramů zlata, 2920 kilogramů stříbra a 2994 kg bronzu |
Devadesát procent odpadu vzniklého při výstavbě sportovišť se recykluje ještě do konce her |
Zdroj: Asahi šimbun |