Článek
Podle gruzínského premiéra Irakliho Kobakhidzeho bude zahájení jednání o vstupu do Evropské unie zařazeno na pořad jednání až v roce 2028. Tamní strana Gruzínský sen přijala zákon i přes dlouhodobé protesty občanů. Ti apelují na to, že podobný zákon v Rusku zničil všechny demokratické instituce a posílil tam diktaturu.
V reakci na premiérovo oznámení přišly v Tbilisi před sídlo parlamentu tisíce stoupenců členství Gruzie v EU, informují tamní média. Rozmístily se i u kanceláří Gruzínského snu a prezidentské kanceláře.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 28, 2024
Thousands gather by the Georgian Parliament to protest against PM’s announcement that he’s suspending EU membership negotiations until 2028.
President Zurabishvili says she’s the only legitimate representative of power & doesn’t recognize the parliamentary elections. pic.twitter.com/pSUZ43LDG1
Prezidentka země Salome Zourabichviliová obvinila vládu, že tímto krokem vyhlásila válku vlastnímu lidu. „Dnešním dnem končí ústavní převrat, který se odehrává již několik týdnů,“ uvedla na sociální síti. Ve funkci hlavy státu Zourabichviliová končí příští měsíc.
Today marks the end of the constitutional coup unfolding for weeks. The course set months ago, taking us from Europe toward Russia, has now concluded.
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) November 28, 2024
Today, this illegitimate government declared not peace, but war—on its own people, past, and future. pic.twitter.com/06Q7WbzDrQ
Vztahy Gruzie s Bruselem se v posledních měsících prudce zhoršily. Evropská unie Gruzii obvinila z autoritářství a proruských tendencí. Vládnoucí strana Gruzínský sen tvrdí, že není proruská a že usiluje o demokracii a integraci se Západem. Zároveň ale prohlubuje vztahy se sousedním Ruskem, píše Reuters.
Protesty v zemi nepřetržitě pokračují už od voleb 26. října, ve kterých s 54% získaných hlasů znovu zvítězila právě strana Gruzínský sen. Odpůrci tvrdí, že hlasování bylo zmanipulované a podezřívají Rusko z vměšování do voleb.