Článek
"V šestatřiceti zemích z dvaašedesáti sledovaných vykazovaly politické strany největší míru zkorumpovanosti," uvedla TI.
Hned po nich podle ní následují zákonodárci, policisté a soudci.
Češi přitom označují za nejvíce úplatné právě politické strany, následované muži zákona. Uplácel u nás přitom každý pátý - navíc se všeobecně v ČR očekává, že korupce bude v budoucnu narůstat.
Špinavá politika a obchod
Organizace při svém výzkumu oslovila více než padesát tisíc lidí v 62 státech. Ptala se jich na jejich zkušenosti s korupcí.
Čtyřiačtyřicet procent dotázaných uvedlo, že nejvíce zkorumpované jsou politické strany; naopak 33 % osob označilo za finančně nečisté obchodníky.
Odpovědi se lišily i v jednotlivých zemích. Zatímco Rakušané, Dánové a Finové svým politikům věřili; Italové, Řekové, Irové a Francouzi je většinou zatracovali.
Stejně pesimističtí vůči reprezentantům demokratických systémů byli také obyvatelé ve střední a východní Evropě, tj. také v Česku, Africe a Latinské Americe.
Závratné úplatky
V Brazílii, Peru a Bolívii téměř osm z deseti oslovených uvedlo, že korupce má na tamní politický život obrovský vliv.
Stejný názor měly i tři z pěti osob na Tchajwanu a Jižní Koreji. Na "špínu" v obchodních vztazích zase nejčastěji upozorňovali Turci, Izraelci a Filipínci.
Nejvíce úplatků zase letos vydali Keňané, Moldavané, Nigérijci a Litevci. Světová banka odhaduje, že ročně se v celém světě takto přemístí více než jeden bilión dolarů (asi 24 bil. Kč).