Článek
Mezi sutí rozbitého tržiště našli místní obyvatelé ve dvoumetrovém kráteru asi 30centimetrovou střepinu rakety, z nichž na některých byla zřetelná sériová výrobní čísla texaské zbrojovky Raytheon. Ta vyrábí střely s nízkou dráhou letu typu Tomahawk a má vůbec nejvyšší podíl na vývoji tzv. "inteligentním střelám".
"Je to nepříjemná rána pro Washington i Londýn, jež si od naváděných střel slibovali minimální ztráty mezi civilisty," konstatuje list. Vlády obou válčících zemí totiž tvrdily, že úder na tržiště způsobily závadné irácké protiletadlové rakety, které spadly zpět do města.
Sériová čísla jsou důkazem
Mluvčí amerického ministerstva obrany odmítl deníku vyjádření k sériovým číslům na údajných střepinách s tím, že to je věc výrobce. Independent nicméně prohlásil, že disponuje spolehlivými důkazy. Obyvatel zasažené čtvrti ukázal zpravodaji Robertu Fiskovi střepinu s číslem 30003-704ASB7492. Za ním následoval částečně smazaný kód MFR 96214, označující úložiště v továrně. Podle magazínu Jane's byl šrapnel s podobnou číselnou kombinací nalezen vesničany v roce 1999 v Kosovu.
Mohla to být irácká propaganda
"Nejmenovaný, ale oficiální zdroj" ve Washingtonu nicméně redaktory upozornil, že střepiny mohly do trosek tržiště dopravit například irácké orgány v rámci propagandistické války, protože o střepiny z Tomahawků, které zasáhly cíl přesně, není v Bagdádu žádná nouze.
Rušná veřejná místa byla minulý týden v iráckém hlavním městě zasažena dvakrát: poprvé ve středu 26. března, kdy zahynulo nejméně 14 osob, a podruhé v pátek 28. března. Tento zásah byl nejtragičtější - zahynulo při něm 62 lidí. Oba údaje vycházejí z iráckých zdrojů.
Jedna bomba, jediný cíl
Firma Raytheon se sídlem ve městě McKinney vykázala loni obrat 16,8 miliardy dolarů (504 mld. Kč). Své údajně naprosto přesné bomby uvádí na trh s reklamním sloganem "Jedna bomba, jediný cíl".