Článek
Nejméně 30 údajných muslimských separatistů bylo podle nových zpráv zabito při přestřelce s příslušníky bezpečnostních sil u mešity u města Pattání.
Policisté a vojáci, kteří útoky po informacích od místních obyvatel očekávali, špatně vyzbrojené vzbouřence třímající povětšinou mačety odrazili. "Většina obětí je ve věku 15 až 20 let," sdělily thajské úřady s tím, že o život přišlo i pět členů bezpečnostních sil. Sedmnáct osob bylo zatčeno, k dobře koordinovaným výpadům snad stovek ozbrojenců se však nepřihlásila žádná skupina.
Osmihodinové krveprolévání bylo ukončeno, když se policie rozhodla zaútočit granáty a slzným plynem na mešitu v provincii Pattání, kde se řada "separatistů" ukryla.
Ranní útok
Celkem bylo napadeno 15 skladů. Úřady nejdříve ohlásily, že při střetech zemřelo 93 mladých radikálů a 5 vojáků - dalších 16 je zraněno.
Akce přitom spustil útok na policejní stanici v půl šesté ráno tamního času v provincii Pattání, kde byly zabity desítky agresorů. K obdobným operacím došlo také v provinciích Jalá a Songkhla.
Podle Búmjasita Suvanarata, guvernéra provincie Jalá, ležící asi 1300 kilometrů jižně od Bangkoku, radikálové napadali koordinovaně vedle policejních stanic také vládní úřadovny a stanice vesnické domobrany.
Problematický jih
Násilí eskaluje v oblasti již čtyři měsíce. Tři nejjižnější thajské provincie jsou dějištěm vlny střílení, bombových útoků a žhářství. Zničeno bylo už několik desítek budov, zemřelo téměř 200 osob.
Pozorovatelé upozorňují, že lokalita je možnou rozbuškou násilí i zdrojem sil pro al-Kajdá. Thajské úřady totiž tamním muslimů nepřiznávají téměř žádná národnostní, náboženská práva - mj. výuka ve školách probíhá jen v thajštině a jako jediné náboženství je uznáván pouze buddhismus.