Článek
Rozhodnutí 67leté princezny vstoupit do thajské politiky vyvolalo obrovskou vlnu zájmu. Podle komentátorů mohl tento krok radikálně změnit thajskou politickou scénu, protože šance princezny ve volbách byly podle všeho vysoké.
Ohrozit mohla i dosavadního jasného favorita březnového hlasování, dosavadního premiéra Prajutcha Čan-Oču, který se dostal k moci, když armáda v roce 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu. Princezna Ubolratana navíc chtěla kandidovat za stranu blízkou svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině.
Kandidatura princezny však platila jen několik hodin. Již v pátek večer ji král Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun označil za ”nevhodnou„ a neústavní. „Zapojení vysoce postaveného člena královské rodiny do politiky, a to jakýmkoli způsobem, je krokem, který je v rozporu s tradicemi, zvyky a kulturou země. Proto je pokládáno za krajně nevhodné," uvedl. Strana se poté názoru panovníka podřídila.
Konflikt mezi monarchii nakloněnými zástupci vyšší a střední třídy v Bangkoku a dalších městech a Šinavatrovými příznivci na venkově vedl v Thajsku v uplynulých 15 letech opakovaně k pouličním protestům, vojenským převratům a násilným střetům.