Článek
"Jedním z hlavních bodů (minského ujednání) je dohodnuté příměří. Zatím se ani tento první bod neplní, a tak nemůžeme jednat o dalších," uvedl Lysenko v odpovědi na dotaz, jak daleko se postoupilo s vytvářením nárazníkové zóny.
Ta má vzniknout tím, že obě strany stáhnou své těžké zbraně o nejméně 15 kilometrů zpět od nynějších pozic u frontové linie.
Lysenko zdůraznil, že případné stažení ukrajinských vojsk se musí odehrát "synchronně, spolu se stažením ruských vojsk", jakkoli Moskva stále oficiálně popírá, že by na východní Ukrajinu posílala své vojáky či zbraně na podporu povstalcům.
Od vyhlášení příměří zahynulo 37 lidí
Minská úmluva nicméně výslovně zmiňuje odchod cizích vojsk a žoldnéřů ze země.
Během uplynulých 24 hodin podle mluvčího zahynuli dva ukrajinští vojáci, sedm dalších vyvázlo se zraněním. Porušování příměří podle něj hlásí také pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Od vyhlášení příměří 5. září zahynulo 37 civilistů a ukrajinských vojáků, připomněla agentura AFP.
Navzdory příměří byl během noci na neděli cílem dělostřeleckého ostřelování i Doněck. "Palba poškodila obytné domy, střepiny zranily dva civilisty, kteří byli přepraveni k lékařskému ošetření," uvedly úřady. Ukrajinská média připsala palbu vzbouřencům, ruská zase vládním jednotkám.
Doněck je jednou z hlavních bašt povstalců, místní letiště však stále zůstává v rukou ukrajinských vojsk. Obě strany se vzájemně obviňují z útoků a ostřelování.
Silné exploze hřměly Doněckem i v sobotu, obešly se však bez obětí na životech. Podle separatistů ukrajinská děla či raketa zasáhla místní chemičku, zatímco podle ukrajinského ministerstva vnitra explodoval muniční sklad na základně povstalecké jednotky složené vesměs z ruských žoldnéřů. [celá zpráva]