Článek
Rada pro americko-muslinské vztahy (CAIR) například uvedla, že Tesla otevřením prodejny „podporuje genocidu”. „(Výkonný ředitel) Elon Musk musí prodejnu Tesly v Sin-ťiangu zavřít,” dodala rada. Otevření prodejny si vysloužilo kritiku také ze strany aliance pro americký zpracovatelský průmysl a amerického senátora Marca Rubia, poznamenala agentura Reuters.
Američané trestají Čínu za útlak Ujgurů
Tesla o otevření centra v sinťiangské metropoli Urumči informovala v pátek.
"Žádná americká korporace by neměla podnikat v regionu, který je centrem genocidy zaměřené na náboženskou a etnickou menšinu," uvedl mluvčí CAIR Ibrahim Hooper.
Agentura AP upozornila, že některé přední západní automobilky, včetně společností General Motors a Volkswagen, mají v Sin-ťiangu prodejny provozované jejich čínskými společnými podniky. Volkswagen v Urumči provozuje také továrnu.
Využívá Slunce a podrobil si burzu. Osobností roku podle Time je Elon Musk
Západní státy i neziskové organizace dlouhodobě tvrdí, že Čína zadržuje přes milion příslušníků etnických menšin, zejména Ujgurů, ve vězeňských táborech. V nich jim vnucuje čínskou většinovou kulturu a snaží se je přesvědčit k odklonu od islámu.
Spojené státy už dříve prohlásily, že se podle nich Peking v oblasti Sin-ťiang dopouští genocidy. Čína tvrzení popírá a tvrdí, že to, co Západ označuje za vězeňské tábory, jsou rekvalifikační zařízení.