Článek
V červenci se situace vyhrotila do té míry, že úřady některé pobřežní oblasti pro koupání uzavřely. Znepokojující jsou nejen nejnovější výsledky měření, ale i vzestupný trend obsahu fekálií v pobřežních vodách.
Radnice města Puerto de la Cruz na severním pobřeží ostrova podle serveru Diario de Avisos upřesnila, že zákaz vstupu do moře platí zatím na neurčito a že „v nejhorším případě potrvá celé léto“.
#Tenerife | Se cumplen 6 días de la declaración de Playa Jardín como no apta para el baño
— Televisión Canaria Noticias (@RTVCCanarias) July 9, 2024
Los vecinos de Punta Brava apuntan a la contínua emisión de aguas fecales por una fisura del emisario como causa principal #TN1Canarias pic.twitter.com/uWJ7yOpbj0
Hlavní příčinou je neutěšený stav kanalizační infrastruktury. Mnohé čističky a potrubí jsou zastaralé a svou kapacitou nejsou stavěné na masovou turistiku. Zařízení tak přetékají a splašky se dostávají do oceánu.
Nutné jsou investice do modernizace, které by jen v oblasti Playa Jardín spolykaly 25 milionů eur (635 mil. Kč).
📽🔴 Cierran Playa Jardín en Puerto de la Cruz por contaminación con aguas residuales pic.twitter.com/QvIcwScdI6
— El Día (@eldia) July 4, 2024
Množství odpadních vod také ohrožuje ekosystémy. Viditelně se snižuje výskyt řas a mořské trávy, což má na pobřežní vegetaci další negativní dopady. Bakterie se navíc dostávají konzumací ryb i do lidského těla.
Bakterie E. coli způsobuje onemocnění zažívacího traktu, infekce dýchacích cest, uší a také kůže. „Je to šílené, protože na Tenerife je více než 200 míst, kde se vypouští splašky do moře. A přestože se na vyřešení tohoto vážného problému pracuje, potrvá roky, než uvidíme výsledky,“ poznamenal dokumentarista Felipe Ravina.