Článek
Tálibové se přístrojů HIIDE, což je anglická zkratka pro ruční zařízení pro zjištění identity, zmocnili během ofenzivy už minulý týden.
Interceptu to řekl nejmenovaný představitel velitelství zvláštních operací. Informaci serveru navíc potvrdili další tři nyní již bývalí příslušníci americké armády.
Čtečky HIIDE umí snímat oční duhovky a otisky prstů, což jsou biometrické údaje používané k jednoznačné identifikaci lidí.
Británie přijme 20 tisíc uprchlíků z Afghánistánu. Podle opozice příliš pomalu
Původně je americká armáda v Afghánistánu využívala k identifikaci radikálů a potenciálně nebezpečných teroristů, později však HIIDE začala využívat i při vytváření databáze důvěryhodných spolupracovníků. A to je teď může ohrozit.
„Museli jsme prověřovat tisíce místních denně. Kontrolovat jejich průkazy, sledovat, zda nemají sebevražedné vesty, jiné zbraně apod. HIIDE byl používán jako nástroj identifikace lidí spolupracujících s koalicí,“ cituje server jeden ze svých zdrojů.
Pákistánci si s daty poradí
Data obsažena v HIIDE by povstalci Tálibánu podle serveru The Intercept sami neměli být schopni dešifrovat, hrozí však, že by jim s tím mohla pomoci pákistánská tajná služba ISI.
Ta totiž s afghánskými povstalci spolupracuje. „Tálibán nemá vybavení pro to, aby ta data přečetl, ISI ale ano,“ potvrdil Interceptu bývalý příslušník oddělení zvláštních operací americké armády.
Británie přijme 20 tisíc uprchlíků z Afghánistánu. Podle opozice příliš pomalu
Kolik lidí by mohlo být tímto způsobem ohroženo, server The Intercept neupřesňuje. Pentagon ani americká vojenská rozvědka na dotazy k tématu zatím nijak nereagovaly.