Článek
Katolická církev bojuje zejména proti citlivým laserovým mikrofonům schopným z vibrací okenních tabulek rekonstruovat hovor, miniaturním mobilním telefonům nebo vysílačkám skrytým třeba v knoflíku.
Nic z toho konkláve, které před 27 lety zvolilo tehdejšího papeže Jana Pavla II., neznalo.
Změnila se ale i novinářská etika: ve snaze o co nejexkluzívnější zprávu neváhají reportéři nasadit nejvýkonnější špionážní techniku, a tak měli vatikánští experti v posledních dnech napilno.
V samotné kapli, jež proslavila mohutná Michelangelova freska Posledního soudu, technici prohledali každý možný kout, a to včetně elektrických sítí a vodovodů. Dokonce i polštáře a opěrky židlí se šily pod dohledem přímo na místě - panovalo totiž nebezpečí, že by do nich někdo předem mohl zabudovat odposlech.
Úplnou novinkou je pak kompletní dvojitá podlaha kaple, mezi níž jsou ukryty výkonné rušičky signálu mobilního telefonu. "Odstínění bude dokonalé," slibuje jeden z techniků. Odborníci každopádně vatikánským technikům věří.
"Mohu garantovat, že žádná špionáž nemá šanci na úspěch," říká Miriam Tomponziová z jedné z největších soukromých detektivních agentur v Itálii. "Vatikán totiž v posledních letech nakoupil ty nejlepší kontrašpionážní technologie."