Hlavní obsah

Syřané žádají německou vládu, aby mohli navštívit domovinu, aniž by přišli o ochranu

2:34
2:34

Poslechněte si tento článek

Syřané žijící v Německu po pádu Asadova režimu chtějí více navštěvovat svou domovinu. Uvádějí to německé uprchlické organizace, podle kterých ale mají největší obavy z toho, že pokud do Sýrie vyrazí, ztratí své právo na azyl.

Foto: Profimedia.cz

Oslavy pádu Asadova režimu v Německu

Článek

Syřané v Německu vyzvali vládu, aby jim umožnila častější krátké návštěvy své země, aniž by riskovali svůj ochranný status. Žádají tak více než měsíc poté, co povstalci v Damašku svrhli 54 let trvající vládu rodiny Asadů. Desítky zemí po událostech v Sýrii vyřizování žádostí o pobytový status pozastavily.

„Lidé se bojí vrátit do Sýrie, bojí se, že by ztratili status uprchlíka nebo žadatele o azyl,“ uvedl pro The Guardian Anwar al-Bunni, vedoucí neziskového Syrského centra se sídlem v Berlíně. Bunni je zároveň jedním ze zástupců syrské komunity, kteří vládu o výjimku požádali. „Všichni se tam chtějí jet podívat,“ uvedl. Dodal, že někteří z nich by se mohli chtít vrátit ke svému předchozímu životu v Sýrii.

Běžnou praxí u migrantů je odebrání statusu v případě, že se vrátí do země, ze které uprchli. „Důrazně jsme varovali před unáhlenými rozhodnutími, je to nesmírně nové a Sýrie ještě nemusí být bezpečná,“ uvedla pro deník ředitelka Evropské rady pro uprchlíky Catherine Woollardová. Dočasný návrat Syřanů do země podporuje a věří, že přispěje i k návratům dlouhodobým.

Dilema téměř milionu Syřanů v Německu přišlo zrovna v době, kdy se země připravuje na parlamentní volby 23. února. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že vláda je možnosti povolení dočasného návratu nakloněna. Členové německé opozice a krajní pravice zase navrhují, aby vláda zajistila charterové lety do Sýrie a nabídla 1000 eur (zhruba 25 000 korun) každému, kdo se tam chce vrátit.

Proti této myšlence se postavilo mnoho zaměstnavatelů a odborů, kteří poukazují na zásadní roli Syřanů při zmírňování nedostatku pracovních sil v zemi. Přibližně 80 000 Syřanů pracuje v odvětvích, která se potýkají s nedostatkem pracovních sil, uvádí deník s odkazem na německý hospodářský institut. Plně zaměstnaných syrských doktorů je v Německu až 5000.

Po uvolnění sankcí vůči Sýrii volá vedle Německa i Francie. USA už to udělaly

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám