Článek
"Není důvod, abyste hovořil s mou ženu," řekl britskému novináři Saláma Abú Rukíja z jihoizraelského pouštního městečka Tel Ševa. Tento Beduín si před 30 lety vzal za manželku Haníjovu sestru Chulídíju, po ní ale své muže v Tel Ševě našly i další dvě Haníjovy sestry, dnes již ovdovělé Lajlá a Saba.
"Je to soukromá záležitost a s otázkami na mou manželku nejste vítán. Vedeme tu normální život a chceme v tom pokračovat," shrnul Abú Rukíja přísně střežené tajemství, které jeho rodinu pojí s vůdcem hnutí, jež má na svědomí stovky izraelých životů.
Všechny Haníjovy ženy získaly po přistěhování do Izraele tamní občanství. Jejich synové v rámci speciálního ujednání pro izraelské Beduíny podle The Daily Telegraph sloužili v armádě - té armádě, která má pro změnu na svědomí tisíce životů palestinských.
Izraelci v roce 2004 raketami zabili ochrnutého duchovního vůdce Hamásu šajcha Ahmada Jásína a politickou jedničku Abd al-Azíze Rantísího. Pod vlivem nové vlny palestinských útoků v pondělí přední činitel izraelské vládní strany Kadima Cachi Hanegbi prohlásil, že příštím cílem může být i Haníja, jenž coby Rantísího nástupce v čele vítězného Hamásu vede po lednových volbách palestinskou vládu. "Jásín a Rantísí už na tebe, Haníjo, čekají!" citoval vlivného šéfa parlamentního bezpečnostního výboru deník Ha"arec. O likvidaci Haníji se ostatně nemluví porpvé. [celá zpráva]
Složité hledání nevěst
Životy Haníjových synovců s izraelskými pasy však jejich rodiny stráží ještě sveřepěji než kusé informace o jeho sestrách. Jen Júsif Abú Rukíja, další člen beduínského klanu, jenž v Tel Ševě pracuje na radnici, je sdílnější. "V malých komunitách, jako je ta naše, někdy bývá nedostatek žen, a tak se muži musejí po nevěstách porozhlédnout jinde," vysvětlil, jak si jeho příbuzní postupně přivezli tři ženy z palestinské Gazy.
Tehdy byly kontakty mezi okupovanými územími a Izraelem mnohem volnější než dnes. Jak vzpomíná Abú Rukíja, před 25 lety jezdil vždy o ramadánu za svými sestrami i jejich mladší bratr Ismáíl Haníja. Zda mají nějaké kontakty ještě dnes, se The Daily Telegraph zjistit nepodařilo. Každopádně ze strany izraelských občanek by byly ilegální, neboť Hamás pevně zůstává na černé listině židovského státu.