Článek
Francouzský tisk tento nový český trend ihned zaznamenal a především zdůraznil, že jde o vyjádření protestu proti válce v Iráku. Francie, která patří mezi nejvýraznější oponenty americko-britské operace v Iráku, tak v sebevraždách hledá nesouhlas české společnosti s válkou. "V samém srdci Evropy se mladí Češi zapálili, aby tak protestovali proti násilí ve světě a hlavně proti americké politice v Iráku," píše vlivný francouzský deník Le Monde.
List dále poukazuje na to, že většina české společnosti s válkou nesouhlasí. Přesto demonstrace v Praze téměř zejí prázdnotou a veřejná debata o současné mezinárodní situaci je nedostatečná. "U zrodu psychických poruch stojí pravděpodobně nedostatek politické debaty na českých univerzitách. Citliví jedinci pak nejsou schopni vstřebávat politickou realitu současného světa," dodává deník.
Britové poukazují na Jana Palacha
Naopak Británie, spojenec USA v boji proti Saddámu Husajnovi, si českých "nových sebevražd" všímá jen okrajově. "Vlna sebevražd upálením začala poté, co se v roce 1969 upálil mladý student Jan Palach. Protestoval tak proti sovětské invazi do Československa," píše britská zpravodajská stanice BBC. "Poslední sebevrah, který se upálil dnes krátce po půlnoci, trpěl sociálními problémy a byl duševně nemocný," vysvětluje BBC. Nešlo tedy o žádný protest proti současné mezinárodní situaci.
"Žádná z těchto sebevražd už nebude mít takový dopad, jaký mělo sebeupálení Jana Palacha," tvrdí britský list The Guardian.